Očekává se další zdražování plynu a elektřiny, jak moc razantní?

Očekává se další zdražování plynu a elektřiny, jak moc razantní?
Fotografie: unsplash.com
  • Rusko omezuje plyn do Evropy
  • Zdražuje proto nejen plyn, ale i elektřina
  • Spotřebitelé si proto připlatí další desítky procent

Omezení dodávek plynu z Ruska do Německa ze 167 milionů krychlových metrů na maximálních 100 milionů denně, ale také pozastavené dodávky přes plynovod TurkStream, se promítá do cen této komodity v Evropě. Jelikož je situace nejasná, nemůžeme proto v nejbližších dnech počítat s její stabilizací.

Na burze byla cena za plyn v posledních týdnech na hodnotě kolem 85 až 90 eur za MWh, nyní stoupla na více než 120 eur za MWh. To ruku v ruce ovlivnilo i elektřinu. Do pondělí se její cena pohybovala mezi 180 až 230 eury, v pondělí po ohlášení Gazpromu vzrostla na 285 eur a dnes je cena dokonce na 324 eur.

Co to znamená pro finálního odběratele? Dojde k opětovnému zdražení. „Plyn budou dodavatelé prodávat během letošní topné sezóny kolem 3 500 Kč za MWh a elektřina se může na podzim i u větších dodavatelů pohybovat kolem 8 až 10 tisíci korun za MWh bez DPH, čistě jen za obchodní část. Vypadá to, že minimálně 2 až 3 roky může být situace velmi turbulentní. Vidina cen, na které jsme byli zvyklí, je bohužel pryč a jen tak se nevrátí. Proto fixace ceny za plyn pod 3 000 Kč může být ještě stále dobrá cesta, stejně jako elektřina kolem 6 500 Kč,“ komentuje Michal Les, energetický analytik Ušetřeno.cz

tisková zpráva
Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze