Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu ohlásila více než 550 potvrzených případů opičích neštovic ve 30 zemích světa. Opičí neštovice se i nadále šíří po celém světě. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že náhlý výskyt opičích neštovic v mnoha zemích po celém světě ukazuje, že se virus již nějakou dobu nepozorovaně šíří mimo země západní a střední Afriky, kde se vyskytuje obvykle.
LIVE: Media briefing on #COVID19 and other global health issues with @DrTedros https://t.co/9cWnLpwe0Q
— World Health Organization (WHO) (@WHO) June 1, 2022
Technická vedoucí WHO v oblasti opičích neštovic Dr. Rosamund Lewis řekla, že se mohl virus přenášet nepozorovaně měsíce i roky. Odborníci šíření viru stále vyšetřují, ale zatím nejsou jasné žádné odpovědi. „Opravdu nevíme, jestli už není příliš pozdě na to, abychom virus zastavili. Světová zdravotnická organizace a všechny členské státy se snaží zabránit dalšímu šíření,“ uvedla Dr. Lewis na tiskové konferenci v Ženevě. Dodala, že sledování kontaktů nakažených a izolace pacientů, kteří mají opičí neštovice, jsou zásadní pro zastavení šíření viru.
Příznaky opičích neštovic obecně vymizí samy. Onemocnění může být ale v některých případech závažné. Zatím nebyla nahlášená žádná úmrtí v souvislosti s virem. „WHO nedoporučuje hromadné očkování, které zatím není potřeba,“ dodala Dr. Lewis.
"The situation is evolving, and we expect that more [#monkeypox] cases will continue to be found. It’s important to remember that generally, monkeypox symptoms resolve on their own, but it can be severe in some cases"-@DrTedros
— World Health Organization (WHO) (@WHO) June 1, 2022
Podle cnbc.com jsou v Evropě největší ohniska opičích neštovic ve Spojeném království, Španělsku a Portugalsku. Amerika hlásí nejméně 15 případů v devíti státech.