Past na hlodavce nebo kancelářský stůl. Co všechno připojíte k internetu věcí?

Past na hlodavce nebo kancelářský stůl. Co všechno připojíte k internetu věcí?
Fotografie: ericsson.com
  • Bezdrátové připojení urychluje inovace a otevírá nové technologické možnosti
  • Chytře umístěné senzory mohou zabránit znehodnocení potravin nebo eliminovat neplánované prostoje ve výrobě

Podle zprávy Mobility Report společnosti Ericsson bude do roku 2025 na světě téměř 25 miliard připojených zařízení, přičemž 5 miliard z nich bude využívat připojení přes mobilní sítě. Bezdrátové připojení urychluje inovace a otevírá nové technologické možnosti. Příklady některých z nich jsou uvedeny níže.

Inteligentní vodní čerpadla

Fungují na základě senzorů připojených přes celulární síť, které jsou zabudované do hardwaru. Senzory podávají informace o stavu a výkonu čerpadla, jako je tlak, teplota a rychlost. Prediktivní analytika může ukázat, jak optimalizovat průtok a dodávku vody nebo snížit spotřebu energie, případně určit, kdy bude nutné čerpadlo vyměnit. „Až 10 % světové spotřeby energie pochází z vodních čerpadel. Pokud by všechna čerpadla přešla na nejnovější technologie, toto číslo by kleslo na 4 %,“ říká Fredrik Östbye, ze společnosti Grundfos zabývající se výrobou čerpadel.

Skladování obilí a technologie

Výzkumy ukazují, že až 60 % sklizené úrody obilí je během skladování znehodnoceno, což může být pro řadu zemědělců zničující. K nádobám na skladování obilí je ovšem možné připojit senzory, které zaznamenávají údaje o teplotě nebo vlhkosti. Data se shromažďují a přenášejí přes celulární síť na servery a v případě, že by podmínky skladování mohly mít za následek znehodnocení úrody, pošlou zemědělci upozornění. Použití takovýchto řešení může snížit míru znehodnocení úrody na 1 až 2 %.

Inovativní pasti na hlodavce

V rámci boje proti hlodavcům a škůdcům vznikla připojená verze komerčních pastí. Její uživatel dostává prostřednictvím aplikace informace o tom, že past sklapla. Tím ušetří čas, protože přesně ví, o které pasti se je potřeba postarat. Tento systém představuje výraznou úsporu času zejména pro velké provozy nebo sklady, kde mohou být rozmístěné až stovky pastí.

Kanceláře budoucnosti

Koncepty kanceláře budoucnosti propojují veškeré kancelářské vybavení a shromažďují data prostřednictvím soukromé 5G sítě, aby porozuměly tomu, jak lidé pracují. Připojené stoly dokážou určit, jak dlouho u nich lidé seděli nebo kolik světla potřebovali. Na základě těchto údajů je možné vytvořit kanceláře budoucnosti, které zlepší způsoby interakce a spolupráce zaměstnanců na pracovišti.

Sofistikovaná kuličková ložiska

Selhání kuličkových ložisek, která umožňují snadný pohyb strojů a snižují tření mezi dvěma povrchy, může mít negativní dopady na provozní účinnost stroje, vést k jeho přehřátí a následnému poškození. Připojená ložiska monitorují ohrožení a selhání strojního zařízení, což umožňuje lepší preventivní údržbu a eliminuje neplánované prostoje.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze