Agentura AP získala od Světové zdravotnické organizace (WHO) zprávu, na kterou mnoho lidí netrpělivě čeká. Studie, na které pracovali vědci z WHO a Číny, uvádí, že je „vysoce nepravděpodobné“, že by virus unikl z laboratoře.
Zveřejnění výsledků už bylo několikrát odloženo. Podle AP opakované odložení vedlo k otázkám, zda se Čína nesnažila zkreslit závěry. Několikrát byla obviněna, zda virus SARS-CoV-2 nebyl uměle vytvořen a neunikl z laboratoře.
A joint WHO-China study on the origins of COVID-19 says that transmission from bats to humans through another animal is the most likely scenario and that a lab leak of the coronavirus is “extremely unlikely.” @AP Exclusive. https://t.co/jtC0POvMqk
— The Associated Press (@AP) March 29, 2021
Vědci ve zprávě popisují čtyři scénáře původu koronaviru a seřadili je podle pravděpodobnosti. Nejpravděpodobnější je teorie, že virus byl přenesen na člověka jiným zvířetem, než je netopýr. Přímý přenos z netopýrů na člověka vyhodnotili ale jako pravděpodobný. Možný, ale nepravděpodobný, je podle vědců i scénář, že se virus přenesl z obalů mražených potravin. Jako nejméně pravděpodobný se vědcům jeví již zmíněný unik z laboratoře. I přes minimální pravděpodobnost tohoto scénáře se vědci dohodli na dalším zkoumání.
Předseda WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, obdržel zprávu o víkendu a v úterý bude oficiálně vydána. „Zprávu si přečteme, povedeme diskuze, budeme vstřebávat její obsah a jednat o dalších krocích s členskými státy. Ale jak jsem již řekl, všechny hypotézy jsou stále na stole a z toho, co jsem zatím viděl, vyplývá potřeba dalších úplných a detailnějších studií,“ uvedl na tiskové konferenci v Ženevě Ghebreyesus.