Uplynulo pět let od začátku pandemie Covid-19. Přinesl strach, beznaděj i solidaritu

Uplynulo pět let od začátku pandemie Covid-19. Přinesl strach, beznaděj i solidaritu
Fotografie: pixabay.com
  • Nemoc se začala šířit z čínského Wu-chanu, kde se na místní tržnici prodávala nakažená živá zvířata
  • V březnu 2020 WHO vyhlásila Covid-19 za globální pandemii a den na to byl v ČR vyhlášen stav nouze
  • Po celém světě platila opatření proti šíření nemoci, přesto jen v Evropě zemřelo přes 2 miliony lidí

Na prosinec 2019 asi jen tak nezapomeneme. Už na konci listopadu téhož roku jsme mohli ve zprávách sledovat, jak se v čínském Wu-chanu šíří neznámé respirační onemocnění, které začalo děsit postupně celý svět. Už od počátku padlo podezření na místní tržnici, kde se prodávala živá zvířata a předpokládalo se tak, že Covid-19, jak byla nemoc později pojmenována, se začala šířit právě tam. A studie, která byla zveřejněna letos v září, potvrdila počátek přenosu nemoci a tím i pandemie v tržnici Huanan.

Covid-19 se začal velmi rychle šířit do celého světa. Nejdříve se šířil po Číně, kde začala platit protipandemická opatření a doporučovalo se nejezdit do této země. Vzhledem k volnosti cestování se ale začala nemoc velmi rychle šířit na další kontinenty. V Evropě se nejdříve nemoc objevila ve Francii a následně v Itálii. V té době se tam ale nacházelo mnoho turistů, kteří si chtěli užít zimní lyžování.

I když jsme všude ve zprávách slýchali, že se nedoporučuje jezdit do oblastí, které hlásí nově nakažené osoby, šíření nemoci už nešlo prakticky zabránit. Světová zdravotnická organizace (WHO) 11. března 2020 prohlásila vypuknutí koronaviru za globální pandemii a den na to byl v České republice vyhlášen nouzový stav a začala platit velmi přísná restriktivní opatření, která byla velmi špatně přijímána. Lidé dostali povinnost vycházet ven pouze s respirátorem, nesměli se scházet ve větších skupinách a byl upraven i vstup do obchodů pro lidi mladší 65 let.

Nejvíce se restrikce dotkly služeb – restaurace, kadeřnictví, sportovní zápasy i kulturní akce byly zavřeny nebo zrušeny, a ačkoliv vláda poskytla náhrady za ztráty na výdělku, mnoho podniků tato opatření donutilo zavřít. Podle WHO zemřelo v Evropě od začátku pandemie více než 2 miliony lidí. Nejvíce byli ohroženi starší lidé a chronicky nemocní, kteří se s nákazou hůře potýkali. Nemocnice měly přeplněná lůžka a některá oddělení byla narychlo předělána na koronavirové, kde platila přísná opatření.

Kromě toho byla možnost nechat se otestovat na nemoc na mnoha místech. Antigenní test byl zdarma, za PCR test se platil poplatek, pokud vás na test neodeslal lékař. Potvrzení jste například potřebovali pro vstup na pracoviště, kde bylo více než 50 zaměstnanců.

COVID-19 Antigen Rapid Test Cassette Nasal Swab

Už v prosinci 2020 přišla naděje ve formě očkování. Vakcína byla ve zrychlené formě schválena a začala se produkovat ve velkém. Podle Vlády české republiky se začalo v ČR očkovat 27. prosince 2020. Nejdříve byla vakcína dostupná pro ohrožené skupiny, později se mohli očkovat všichni. Po celé republice byla zřízena očkovací centra, aby došlo k co nejrychlejšímu proočkování. Dnes již koronavirus spadá mezi klasická respirační onemocnění a restrikce se nechystají ani při větším počtu nakažených. Onemocnění tu ale s námi už nejspíše zůstane.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze