Nový sklad bude unikátní svými technologiemi, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň ulehčí namáhavou práci lidem. Zboží bude ze stáčecí linky přepravováno do skladu pomocí automatického pojízdného systému na kolejích. Pomocí něj pak zboží automaticky dojede z místa uskladnění až k odbavení. Do regálů, které pivovar nyní staví, bude zboží na paletách uskladněno pomocí jeřábových zakladačů.
„Nový opláštěný samonosný regálový sklad v Plzni bude nejmodernější sklad, který v našich pivovarech máme. Díky systému regálů i způsobu přepravy zboží mezi nimi ušetříme nejen prostor, ale snížíme i náklady na převoz zboží a také množství vyprodukovaného CO2, což zapadá do naší strategie udržitelnosti. Budova skladu bude v dlouhodobém horizontu energeticky neutrální, na střeše plánujeme instalovat fotovoltaické panely. Jeřábové zakladače budou navíc vybaveny technologií rekuperace, čímž se šetří energie,“ dodává František Holý, manažer skladů Plzeňského Prazdroje.
Nový sklad vzniká na ploše 10 000 metrů čtvrtečních, tedy zhruba na rozloze jednoho a půl fotbalového hřiště. Jeho stavba začala v loňském roce, hotový by měl na konci toho letošního. Bude mít kapacitu zhruba 16 tisíc palet (cca 18 milionů piv), tedy o 7,5 tisíce víc než stávající sklad.
„Jedná se o zásadní investici, která zlepší a zefektivní skladování lahví a plechovek a zrychlí expedici našich piv a dalších nápojů z pivovaru. Díky novému skladu budeme schopni odbavit větší množství závozů a tím rychleji zásobovat naše zákazníky. V tuto chvíli už ale přemýšlíme o druhé fázi, tedy jeho rozšíření. Tím by se současná skladovací kapacita plzeňského pivovaru zdvojnásobila,“ říká František Holý.
Na místě stávajícího skladu plánuje Prazdroj v budoucnu vystavět novou stáčecí linku na vratné skleněné lahve. Právě tento typ obalu je v rámci jeho portfolia nejprodávanější a z pohledu dopadů na životní prostředí jsou vratné skleněné lahve v segmentu baleného piva nejšetrnější volbou. Proto se na ně chce pivovar soustředit i v budoucnu.