Vypadá jako obyčejná dřevěná rakev, ale je zcela přírodní. A živá – alespoň zpočátku. „Living Cocoon“, tedy živý kokon, je novinka od nizozemského startupu Loop Biotech. Je přitom vyrobená z mycelia (odborný název pro podhoubí). Zlomem přitom je, že tento materiál, který v posledních letech pronikl do světa udržitelného designu i stavebnictví, teď poprvé doprovodil zemřelého i na jeho poslední cestě v USA. První takový pohřeb se konal letos v červnu ve státě Maine, jak upozorňuje The Verge.
Za projektem přitom stojí architekt Bob Hendrikx, který původně zkoumal, jak mycelium využít k tvorbě soběstačných staveb. „Jsem asi jediný architekt, který navrhl skutečně poslední domov,“ říká Bob Hendrikx, zakladatel a CEO firmy Loop Biotech, pro The Verge. Houbová rakev se přitom rozloží během 45 dnů a podporuje přírodní cyklus rozkladu těla – bez kovů, lepidel a laku. Její výroba navíc zabere pouhý týden a není potřeba žádné znečišťující technologie.
Tradiční pohřby do země pak mohou být ekologicky ještě náročnější – výroba a lakování rakví, používání výplní, převoz i údržba hrobových míst – když to vše vyjmenujeme, asi nikoho nepřekvapí, že jde o slušnou uhlíkovou zátěž.
Jisté je, že ekologické pohřby získávají na popularitě a houbová rakev je toho příkladem. A otázka na závěr: chtěli byste, abyste se s tímto světem vy nebo váš blízký rozloučili tímto způsobem? Budeme rádi za váš názor v diskuzi pod článkem.