Pražští studenti se spojí s mezinárodní vesmírnou stanicí ISS

Pražští studenti se spojí s mezinárodní vesmírnou stanicí ISS
Fotografie: NASA
  • Akci organizuje vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury ESA ESERO
  • Prostřednictvím unikátního video-spojení si budou moci živě popovídat s astronautem Matthiasem Maurerem
  • Navázání spojení s ISS proběhne dnes odpoledne

Žáci a pedagogové vybraných pražských škol se dnes spojí s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Prostřednictvím tohoto unikátního plánovaného video-spojení si budou moci živě popovídat s astronautem Matthiasem Maurerem a zeptat se ho i na aktuální otázky ze světa umělé inteligence. Akci organizuje vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury ESA ESERO a technicky ji zajišťují žáci Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia z mediálního domu Next Zone, který si sami navrhli a vybudovali v areálu školy. Hlavní město Praha je spoluorganizátorem akce.

„Celý tento vesmírný den je velice ojedinělý a inspirativní jak pro žáky vybraných škol, tak pro celé spektrum lidí, kteří se na této akci podílejí. Jde o společnou akci tří vzdělávacích kanceláří ESA z různých zemí, kdy se kromě Česka účastní také kanceláře ESA ESERO z Německa a z Irska. Celkem Matthiasovi položíme 12 otázek, které jsou například o možnostech umělé inteligence při průzkumu vesmíru, o důsledcích stavu beztíže pro lidské tělo, otázce pěstování rostlin nebo vesmírného přírodního ekosystému,“ uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral.

Jsem moc rád, že můžeme spolupracovat na velmi zajímavé akci, která se týká vesmíru. Naši studenti se touto problematikou zabývají a sestrojili v rámci Start-upu Parsec raketový motor a plánují do kosmu vypustit vlastní raketu. Náš Mediální dům Preslova zajistí živé vysílání a propojení s kosmickou stanicí, což našim absolventům a studentům mimo jiné přinese i další zkušenosti,“ doplnil ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Preslova Radko Sáblík.

Program začal již dopoledne, kdy byly pro žáky a pedagogy připraveny tři kreativní workshopy – jak postavit raketu, jak si naprogramovat vlastní experiment na ISS a jak se dívat na Zemi z oběžné dráhy pomocí satelitních snímků. Oficiální část akce s několika inspirativními přednáškami následovala od 13:00 hodin. Hlavní událost dne, a to navázání spojení s ISS a komunikace s Matthiasem Maurerem, začala před 15. hodinou. Žáci mají právě teď prostor položit Matthiasovi Maurerovi své otázky a on na ně přímo z paluby ISS živě odpoví.

tisková zpráva,
Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze