Už v prosinci se proudila k životu sopka na poloostrově Reykjaves, která vytvořila několikakilometrovou trhlinu. Už v té době byli obyvatelé menšího města Grindavík evakuováni, ale láva se městu v té době vyhnula. Sopka však vybuchla znovu v neděli 14. ledna a láva začala směřovat přímo na Grindavík. Ačkoliv město bylo již dříve na základě tohoto nebezpečí vybaveno bariérami, Islandský meteorologický úřad uvedl, že byly hráze proraženy a láva se tak dostala do města.
Podle independent.co.uk prezident Gudni Th Johannesson po výbuchu uvedl, že na Reykjaves se probudil dlouho spící sopečný systém a začalo období otřesů. Město, které má přibližně 4 000 obyvatel bylo tedy znovu evakuováno a někteří se do svých domovů již nevrátí, jelikož láva některé domy zcela pohltila a spálila vše okolo. Evakuace přišla s takovým předstihem, že nedošlo k žádným zraněním. Podle BBC se jednalo už o pátou evakuaci občanů od roku 2021.
An eruption has started near Hagafell-Grindavík at 7:57 UTC. Then a new eruptive fissure opened at 12:10, just north of the town. Lava flows extruded from this fissure have now entered the town. https://t.co/9vYBBjNcX9 pic.twitter.com/Mdqh6C6CJ9
— Veðurstofa Íslands / Icelandic Met Office (@Vedurstofan) January 14, 2024
Podle předpovědi počasí by zatím nemělo docházet ke zpoždění letů kvůli emisím popela na blízkém letišti Keflavik v Reykjavíku. Vítr zatím fouká jiným směrem. Do budoucna však není možné určit, zda vítr neroznese popel k letišti. Úřady však zatím neočekávají, že by se opakovala situace z roku 2010, kdy bylo letiště uzavřeno kvůli vysoké koncentraci sopečného popela. Island je vulkanicky aktivní i z toho důvodu, že leží na hranici mezi Eurasijskou a Severoamerickou tektonickou deskou, které se pohybují opačným směrem. Island má celkem 33 aktivních sopečných systémů.