Nuki Smart Lock 3.0 Pro
test

Nuki Smart Lock 3.0 Pro

Ambiciózní kousek

Recenze Nuki Smart Lock 3.0 ještě ani pořádně „nevychladla“ a máme tu pro vás další zámek od Nuki, tentokrát upgradovaný model Nuki Smart Lock 3.0 Pro. Ten oproti verzi 3.0 nabízí vestavěnou Wi-Fi, Power Pack v základním balení a provedení, které se vrací ke kořenům značky. Cena je přitom stále rozumná, máme tu tak před sebou to nejlepší od Nuki vůbec? Uvidíme...

Nuki nemusíme znalcům chytré domácnosti více představovat, jedná se o značku chytrých zámků, které patří vůbec k těm nejpovedenějším vůbec. Dnes se společně podíváme na Nuki Smart Lock 3.0 Pro, který byl prakticky nonstop od svého představení v listopadu loňského roku vyprodaný.

Za zapůjčení chytrého zámku Nuki Smart Lock 3.0 Pro děkujeme výhradnímu distributorovi, společnosti Elektro-System-Technik s.r.o. (EST), provozující internetový obchod EST-shop.cz, kde si zboží můžete i zakoupit.

Nám se poštěstilo jeden kus získat a pár týdnů jej intenzivně testovat. Dnes se společně pokusíme přijít na to, zda je model s přídomkem Pro lepší než testovaný Smart Lock 3.0.

Ještě před samotným startem můžeme prozradit, že dnešní recenze bude trochu jiná. Vzhledem k tomu, že má zámek mnoho společného s modelem Nukia Smart Lock 3.0, nebudeme stejné funkce popisovat dvakrát, zaměříme se tedy primárně na to, v čem se Nuki Smart Lock 3.0 Pro liší od levnějšího sourozence.

Technické parametry Nuki Smart Lock 3.0 Pro

Rozměry 110 × 60 × 60 mm
Hmotnost včetně baterií 580 gramů
Materiál hliník/plast
Napájení Nuki Power Pack (dobíjecí baterie NiMH, 2 500 mAh)
Výdrž cca 1 rok (8× odemknutí za den)
Délka nabíjení cca 8 až 10 hodin
Bezdrátová konektivita Bluetooth 5.0, Wi-Fi
Konektivita Nuki Bridge (pouze pro Nuki Opener) 802.11 b/g/n (2,4 GHz), Bluetooth 4.0
Podporované platformy iOS, Android, webový prohlížeč
Podpora Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Asistent ano/ano/ano
Forma upozornění LED světelný pás na zámku + notifikace skrze aplikaci
Cena Nuki Smart Lock 3.0 Pro 6 990 Kč
Cena Nuki Opener 3 160 Kč
Cena Nuki Bridge 2 690 Kč
Cena Nuki KEYPAD 2 240 Kč
Cena Nuki Door Sensor 1 360 Kč
Cena Nuki FOB 1 360 Kč

Obsah balení: vše potřebné

V elegantním prodejním boxu kromě samotného elektronického zámku Nuki Smart Lock 3.0 Pro naleznete také dobíjecí Power Pack, který je kompatibilní i s původními generacemi, avšak pro ně je dostupný za příplatek. Zde je tedy zdarma, což se hodí. Kromě Power Packu je v balení i USB-C kabel, kterým jej nabijete, adaptér však musíte pořídit sami. V balení jsou také dvě varianty kování pro upevnění zámku ke dveřím, přičemž jedna z položek je určená pro instalaci pomocí šroubků, zatímco druhá má samolepící vrstvu. Dále v balení nalezneme malý imbusový klíč a základní dokumentaci, včetně návodu.

Nuki Smart Lock 3.0 Pro

V balení není Door Sensor, který jsme si již představili v recenzi na Nuki Smart Lock 3.0, stejně tak budete muset dokoupit Nuki Opener, pokud budete chtít přeměnit váš interkom v inteligentní. Zde se však hodí dodat, že kromě Openeru budete potřebovat i Nuki Bridge. Proč? O tom si více povíme až později.

Líbilo se nám
 • vše potřebné v základním balení

Konstrukční zpracování: návrat ke kořenům

Vítej zpět, Nuki! I když je design zámku na první pohled identický s první, druhou i třetí generací Nuki Smart Lock, přeci jen se něco změnilo. Tak předně, zámek můžete standardně zakoupit v černé a bílé variantě. To je novinka. Potěší také návrat kovového okruží, které scházelo Nuki Smart Lock 3.0, avšak bylo součástí zámků první a druhé generace. Povrch je nově kartáčovaný, je tedy lesklejší a vypadá skvěle. Zámek nám na test dorazil v bílé variantě, která se studeným kovovým prvkem vypadá fantasticky.

Nuki Smart Lock 3.0 Pro
Nuki Smart Lock 3.0 Pro je velký sympaťák

Rozměry jsou vcelku příjemné (110 × 60 × 60 mm), hmotnost narostla na 580 gramů. Zámek se dělí na dvě hlavní části: spodní, která je z tvrzeného plastu, tvarem připomíná krychli. V tomto modulu je prostor pro Power Pack, který zajišťují chod zámku, zároveň se zde nachází páčka pro uvolnění zámku od kování (například, pokud se rozhodnete na čas zámek ze dveří sejmout). Power Pack lze dobíjet pomocí USB-C a zcela nahradí čtveřici AA baterií, jeho výdrž je navíc delší (až 1 rok při 8 zamykacích operacích denně), jen zklame poměrně dlouhá doba nabíjení (10 hodin).

Starý známý design, ale luxusnější.

Vrchní část zámku je zakulacená a výřezem zasahuje do části krychle, což už sice není originální, ovšem stále to působí velmi nápaditě. Horní kulatá část je zároveň i mechanickým prvkem. Pokud s ní otáčíte, funguje to stejně jako otáčení klíčem. Je opatřena jediným tlačítkem, které slouží pro automatické zamknutí/odemknutí, popřípadě k vyvolání dalších režimů, které lze nastavit v doprovodné aplikaci. I bez aplikace tedy můžete ovládat zámek – mechanicky otočením vrchní kulaté části, nebo stisknutím tlačítka, kdy zámek celý proces odemknutí provede za vás.

Nuki Smart Lock 3.0 Pro

Tlačítko je opatřeno pruhem s LED, které informují o různých činnostech (odemknutí, zamknutí, aktualizace zámku atp.), jehož intenzitu svícení lze nastavit v doprovodné aplikaci. Svit LED pásku lze i zcela vypnout, čímž navíc šetříte baterie, avšak již nebudete informováni o některých problémech, třeba neuzamčených dveří.

Ač zámek působí na první pohled identický jako první, druhá a třetí generace (bez přídomku Pro), naživo je luxusnější, návrat kovu zámku prospěl a v bílé vypadá luxusně. Osobně jsem spokojen a design dozajista neurazí ani vás.

Nuki Smart Lock 3.0 Pro
Zadní strana je i domovem kódu pro Apple HomeKit

Za standardních okolností bychom se teď přesunuli ke kapitole instalace zámku, ovšem ta je identická a stejně rychlá jako u již zmíněného Nuki Smart Lock 3.0. Pokud se tedy chcete podívat, jak se zámek instaluje na dveře, stačí se odkazem přesměrovat .

Líbilo se nám
 • elegantní design
 • návrat kovového okruží
 • dvě barevné varianty
 • kvalita konstrukčního zpracování
 • mechanické kolečko
 • notifikační LED

Aplikace a funkce: Wi-Fi v hlavní roli

Máte nainstalováno? Určitě ano, instalace zabere pár minut a ze zkušeností vím, že ji zvládne prakticky každý. Následuje tedy stažení a spuštění aplikace Nuki, která je k dispozici zdarma pro iOS, Android i HarmonyOS. Aplikace je počeštěná, takže se můžete řídit textem a obrázky, které jsou součástí celého průvodce nastavením. To je praktické a opět to dokazuje tvrzení, že zámek zvládne nainstalovat opravdu každý, i s minimem technických znalostí. Za překladem navíc můžeme děkovat výhradnímu distributorovi, který nám zámek také zapůjčil.

Jakmile aplikaci nainstalujete a spustíte, Nuki vás požádá o potvrzení, že je zámek umístěn na dveřích a poprosí vás o zadání jména. Následně bude nutné po dobu 5 vteřin stisknout tlačítko na zámku, dokud se LED kompletně nerozzáří. Inicializace zámku zabere zhruba 5 až 10 vteřin, prvotní synchronizaci obstará Bluetooth. Následně stačí zámek pojmenovat a na mapě zvolit vaše přesné umístění, což následně ovládá některé automatizace.

Nuki Smart Lock 3.0 Pro

V dalším kroku získáte možnost zvolit si typ kliky, která je z vnější strany dveří. Pokud zde máte klasickou páku, zvolíte páku, pokud jen kouli/madlo, zvolíte druhou možnost. Právě určení typu kliky je naprosto nezbytné, protože Nuki Smart Lock 3.0 Pro musí v případě koule/páky nejen odemknout dveře, ale zároveň uvolnit západku.

Kalibrace proběhne automaticky.

V průběhu nastavení vás zámek požádá také o připojení k Wi-Fi. Ano, Nuki Smart Lock 3.0 Pro má vlastní Wi-Fi, objedete se tedy bez Wi-Fi Bridge. Stačí zvolit síť, vyplnit heslo a počkat na spojení. Zde se hodí poznamenat, že dosah Wi-Fi je velmi slušný, přesto se předpokládá, že modem (či opakovač) bude v dosahu, ne na druhé straně domu či velkého bytu.

Finálním krokem je kalibrace zámku, kdy si Nuki osahá pozice zámku a dle toho upraví nastavení. Vše je automatické, vy tedy pouze následujete postup v aplikaci a zámek necháte, ať dělá svoji práci. Proces kalibrace zabere asi 20 vteřin a je hotovo. Pokud by se kalibrace nezdařila, je možné, že dveře kladou silný odpor, případně jsou vybité baterie. S prvním problémem by vám pomohl jen profesionál, druhý vyřeší nabíječka s USB-C.

Nuki Smart Lock 3.0 Pro

Od tohoto momentu je aplikace spárována s vaším zámkem a swipnutím kolečka na displeji mobilního telefonu můžete odemykat/zamykat dle libosti, a to jak skrze Bluetooth, tak i na dálku přes mobilní data, protože zámek je spojen s vaší domácí Wi-Fi sítí.

Pořídili jste si Door Sensor? Pokud ano, Nuki vám rovnou nabídne tento senzor přidat. Nastavení je snadné, nejdříve nainstalujete jednu část senzoru na dveře, druhou na zárubeň a stisknete tlačítko. Senzor se spáruje se zámkem a bude vás informovat o tom, zda jsou dveře otevřené/zavřené a navíc vám nabídne přehled, ve kterém naleznete kdy a kdo v jakou dobu odemknul/zamknul dveře.

Líbilo se nám
 • rychlé párování
 • obrázkový průvodce
 • aplikace je v češtině
 • vestavěná Wi-Fi
 • snadná kalibrace
 • povedený Door Sensor

Nuki Opener: funguje, ALE...

Dostáváme se k části, která mnohé nepotěší. Ano, i k Nuki Smart Lock 3.0 Pro lze dokoupit Nuki Opener, jenž ovládne váš domácí interkom a se kterým si mohou hrát i milovníci Homebridge, ovšem Opener nelze spojit se zámkem přímo. Wi-Fi zámku totiž nepodporuje komunikaci HTTP API, což znamená, že Wi-Fi zámku nedokáže ovládat další zařízení a nepodporuje ani Homebridge. Pokud tedy Opener chcete, musíte pořídit i Wi-Fi Bridge, který stojí cca 2 700 Kč. Když k tomu připočteme cenu samotného Openeru, který stojí zhruba 3 200 Kč, lehce nám tuhne úsměv na tváři.

Nuki Smart Lock 3.0
Nuki Opener

Bohužel, je to tak. Pokud jste již měli nějaký zámek Nuki a využívali Opener + Bridge, máte výhodu, protože jsou zpětně kompatibilní i se zámkem Smart Lock 3.0 Pro. Pokud ne a Opener chcete, musíte koupit sadu za dalších skoro 6 tisíc korun.

Nuki by na tento problém navíc mělo upozornit důrazněji než hluboko na svém webu. Na webu Nuki naleznete i diskuzi na toto téma, kdy rozhořčení zákazníci chtějí produkt vrátit a stěžují si, že jde „jen o softwarový problém“, který by mohlo jít opravit. Tím si jistí nejsme, ovšem rozhořčení chápeme. Důležité je, že pokud Opener nepotřebujete, protože bydlíte v domě, problém s Openerem řešit nemusíte. Pokud však bydlíte v bytovém domě, zřejmě se vám tato informace bude hodit.

Jak Nuki Opener funguje jsme vám vysvětlili v recenzi na Nuki Smart Lock 3.0, stejně tak i jak funguje Nuki Bridge. Můžeme jen dodat, že toto kombo funguje bez problémů i s Nuki Smart Lock 3.0 Pro, pokud jej tedy máte už z dřívějška, nebo si pořídíte novou sadu, rozhodně nepřijdete o žádnou funkci.

Líbilo se nám
 • zastoupí domovní zvonek
 • nenápadné a elegantní provedení
Nelíbilo se nám
 • složitější instalace
 • v případě Smart Lock 3.0 Pro je zapotřebí i Wi-Fi Bridge

Nuki Web: další možnost odemknutí

Už víme, že mobilním telefonem s aplikací Nuki můžeme Smart Lock 3.0 Pro ovládat jak na blízko, tak na dálku, tedy až na Opener, k tomu potřebujeme Wi-Fi Bridge. Co když ale mobilní telefon nemáte zrovna u sebe, případně se vybije baterie a vy potřebujete otevřít návštěvě, přitom jste ale na druhé straně zeměkoule? I na to Nuki myslelo a zpřístupnilo speciální webovou samoobsluhu.

Nuki Web
Nuki Web

Abyste mohli webové služby využívat, je nutné skrze aplikaci se spárovaným Nuki Smart Lock tuto možnost povolit, zadat e-mail a nastavit heslo. Aplikace po chvíli vygeneruje odkaz, kde se budete moci připojit právě registračními údaji zadanými v aplikaci. Tím si Nuki zároveň pohlídá, že o vzdálenou správu zámku žádá opravdu majitel, ne záškodník zvenčí. Nuki Web je navíc pouze doplňková funkce, kterou aktivovat nemusíte.

Webové prostředí je velice podobné tomu, co naleznete přímo v aplikaci pro mobilní telefony. Z webu lze tedy zámek kompletně ovládat (zamknutí/odemknutí/zafixování západky) a zároveň je možné sledovat, kdo kdy do bytu vešel a odešel, a to díky záznamu aktivit. Skrze webové prostředí lze přidělovat oprávnění pro vstup vybraných osob, které mají aplikaci Nuki nainstalovanou. Samozřejmě jde také přidělit role, kupříkladu můžete nastavit jen časově omezený přístup, například pro uklízečku/poslíčka.

Líbilo se nám
 • spolehlivost

Zkušenosti: skoro perfektní

Zámek jsme testovali několik týdnů a za tu dobu jsme sledovali, jak spolehlivý je. Musíme uznat, že je zcela spolehlivý. My jsme se zámkem testovali i Wi-Fi Bridge a Opener a celá sada fungovala naprosto bez problémů. Je však extrémní škoda, že Nuki nevyužilo potenciálu Wi-Fi v zámku a nezpřístupnilo profil HTTP API, kdy by automaticky odpadla nutnost pořizovat Wi-Fi Bridge jako prostředník. V tomto ohledu to tedy nedává smysl.

Budeme však i chválit. Zámek vypadá luxusně, funguje spolehlivě, vestavěná Wi-Fi netrpí na výpadky a hlasitost odemykání/zamykání je subjektivně stejná, jako v případě modelu Smart Lock 3.0, což je dobrá zpráva. Oba zámky jsou tak tišší než předchozí dvě generace.

Nuki Smart Lock 3.0 Pro

Těší mě rovněž, že mohu s klidným svědomím říci, že spolehlivější je také funkce Auto Unlock, o které jsme se detailně rozepsali v recenzi Nuki Smart Lock 2.0. Jde o to, že rozpoznání vašeho příchodu je rychlejší a spolehlivější, nově se mi už nestávalo, že by se zámek automaticky neodemknul, případně měl nějaké výraznější zpoždění. To se sice u předchozích generací stávalo jen výjimečně, ale přesto, stávalo.

Líbilo se nám
 • vylepšená funkčnost Auto Unlock
 • stabilní Wi-Fi
Nelíbilo se nám
 • Wi-Fi nepodporuje HTTP API

Zhodnocení: líbí se nám

Stačilo málo a Nuki Smart Lock 3.0 Pro mohl být dokonalým zámkem. Jen, kdyby výrobce implementoval HTTP API do Wi-Fi. Takto je zámek dokonalý jen pro ty, kteří nepotřebují Opener. Pokud jej potřebujete, dost pravděpodobně sáhnete po Nuki Smart Lock 3.0, který v kombinaci zámek + Opener + Bridge pořídíte za dost podobnou cenu jako samotný Nuki Smart Lock 3.0 Pro. Avšak bez Nuki Power Packu, který je u dnes testovaného zámku součástí základního balení.

Za zapůjčení chytrého zámku Nuki Smart Lock 3.0 Pro děkujeme výhradnímu distributorovi, společnosti Elektro-System-Technik s.r.o. (EST), provozující internetový obchod EST-shop.cz, kde si zboží můžete i zakoupit.

Ve všech ostatních ohledech je zámek perfektní, spolehlivý, navíc designově velmi povedený. Doporučení k nákupu od nás určitě dostává. Navíc, zámek je skladem, takže si jej můžete okamžitě pořídit.

Foto: Martin Fajmon, fZone.cz

Klady
 • spolehlivý provoz
 • elegantní design, kvalitní zpracování
 • vylepšený Auto Unlock
 • vestavěná stabilní Wi-Fi
 • Power Pack v balení
 • povedená aplikace
Zápory
 • Wi-Fi nepodporuje HTTP API
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze