S Niceboy můžete zaplatit prstenem, ale i náramky - jaké jsou naše dlouhodobé dojmy?

S Niceboy můžete zaplatit prstenem, ale i náramky - jaké jsou naše dlouhodobé dojmy?
Fotografie: Martin Fajmon, fZone.cz
  • Niceboy má v nabídce hned několik zařízení, se kterými lze bezkontaktně platit
  • Jde o prsteny, náramky, ale i hodinky s páskem, kam nahrajete virtualizovaný token karty
  • Niceboy podporuje mBank, ČSOB, Raiffeisenbank, ale i fintech Curve

Platit už dnes můžete kdečím – platby chytrým telefonem či chytrými hodinkami již jen tak někoho neohromí, ale platby prstenem nebo třeba náramkem, to už je jiná. Na našem trhu se bezkontaktní platby pomocí prstenu začaly šířit se značkou Niceboy, která ve spolupráci s mBank přinesla vůbec první platební prsten, který šlo oficiálně spojit s bankou, jež funguje v tuzemsku. Kromě mBank si už nově chytrý platební prsten mohou pořídit i klienti banky ČSOB a Raiffeisenbank.

No jo, ale co když vaše banka ve výčtu stále chybí? Nevadí, je tu náš oblíbený fintech Curve, který je s produkty kompatibilní a který vám zpřístupní platby prakticky libovolnou bankovní institucí, včetně fintechů, jako je třeba Twisto. V dnešním článku se na tyto zajímavé produkty značky Niceboy zaměříme detailněji.

Začíná to aplikací...

Pro správnou funkčnost a správu platebních zařízení od Niceboy budete potřebovat aplikaci Niceboy Pay, kterou stáhnete zdarma pro zařízení s operačním systémem Android a iOS. Základem je otevřít si účet, a to pomocí e-mailu a hesla. Poté bude potřeba přidat zařízení, v našem případě šlo o prsten a platební náramek. Aplikace vás požádá o přiložení zařízení na zadní stranu, kde se nachází NFC anténa. Dodáme, že iPhony mají s načtením příslušenství trochu problémy, za což však nemůže Niceboy, ale právě iPhony. Pokud máte možnost, doporučujeme provést párování se zařízením s operačním systémem Android, kde je proces mnohem rychlejší a jednodušší.

Zařízení používá pouze unikátní identifikátor (token), údaje o kartě jsou tedy v bezpečí.

Pokud máte pouze iPhone, doporučujeme sundat kryt a držet telefon nehybně ve vzdálenosti maximálně 1 centimetru, přičemž oblast, kde zařízení držet, je vedle čoček fotoaparátu, tedy u horní hrany iPhonu.

Párování nového zařízení skrze aplikaci Niceboy Pay

Jakmile zařízení spárujete, je potřeba přidat platební kartu – vybrat si můžete mezi ČSOB, mBank nebo fintechem Curve. Provedete nezbytné potvrzení pomocí SMS/telefonního hovoru a kartu do zařízení přidáte. Samotný přenos zabere maximálně pár vteřin. Dodáme, že aktuálně jsou podporované pouze karty Mastercard.

Velkou výhodou je, že každé zařízení (tedy jak prsten, tak náramek) má vlastní unikátní identifikátor, což znamená, že pokud jej ztratíte, můžete jej právě skrze aplikaci Niceboy Pay zablokovat. K zablokování dojde okamžitě – jakmile by se zloděj pokusil daným prstenem/náramkem zaplatit, identifikátor bude na straně terminálu okamžitě rozpoznán a zablokován, platba tedy neproběhne – i přesto, že ani prsten, ani náramek není (z logiky věci) připojen k internetu. Celé řešení považuji za velmi bezpečné, podobně jako když platíte běžnou platební kartou, kterou rovněž můžete na dálku zablokovat. V tomto případě však není potřeba blokovat kartu, ale jen identifikátor, čili samotná karta je stále bezpečná a můžete ji i nadále používat.

Platby prstenem

Niceboy na tuzemském trhu nabízí platební prsten Niceboy ONE, který si můžete pořídit hned ve třech barevných variantách – Brushed black (matná černá), Onyx black (leskle černá) a Polar white (lesklá bílá). Všechny prsteny pořídíte v mnoha velikostech, konkrétně ve velikosti 5 až 14, což v EU normě znamená 49–72. Jinak řečeno, prsten by měl sednout subtilní slečně, stejně tak statnému muži.

Na webu Niceboy si můžete povšimnout, že prsteny jsou nabízeny jak ve variantě mBank, tak ČSOB, nemusíte mít však obavu – obě varianty jsou k dispozici i pro fintech Curve, díky kterému přidáte prakticky libovolnou bankovní instituci. Na vás je tedy vybrat si barvu a vhodnou velikost. S tím vám poměrně dobře pomůže i tabulka velikostí, kterou naleznete na webu prodejce. Pokud už nějaký prsten máte a znáte tak svoji velikost, z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že velikost odpovídá běžným šperkům, takže velikosti odpovídají běžným normám. Prsten je samozřejmě hypoalergenní a vyroben je ze zirkonové keramiky, takže jej poškrábete jen velmi těžko. Je určený k celodennímu nošení. Osobně mě překvapil i design prodejního balení – náramek dostanete v luxusní magnetické krabičce s mašlí, což se hodí i jako dárek.

Placení prstenem probíhá vždy stejně – anténa není pod pláštěm, ale po vnitřním obvodu, což znamená, že ideální je, když prst přikrčíte a následně „ťuknete“ do terminálu, přičemž prst je dobré přidržet na místě alespoň dvě vteřiny, podobně jako když platíte platební kartou. Je to logické – čip uvnitř je pasivní, ne aktivní jako v hodinkách nebo telefonu, data si tedy musí aktivně „stáhnout“ terminál, což chvíli zabere. Osobně jsem zkoušel platit na různých místech, obvykle menší problém nastal jen u velmi starých terminálů, kde nebylo vždy načtení informací z čipu v prstenu dostatečně rychlé, případně se vůbec nepovedlo.

Šlo však o naprosté výjimky – v 99 % případů jsou totiž instalované modernější terminály s optimálním dosahem. Myslet je dobré především na délku přidržení – s telefonem stačí před terminálem mávnout, s prstenem musíte chvíli počkat. Stejně tak je nutné myslet na to, že prsten v tomto ohledu zastupuje platební kartu, takže při nákupu nad 500 Kč (a někdy i do tohoto limitu) vás terminál požádá o zadání PIN kódu, který je identický s PINem karty.

Velkou výhodou prstenu je to, že nepotřebuje dobíjet, můžete s ním bez obav do bazénu a neublíží mu ani pád na zem. Ano, může se objevit škrábanec, ale údaje zůstanou v bezpečí. Prsten můžete kromě placení využít i ke sdílení vizitek, jak už jsme si vysvětlili v předchozí části, kde jsme rozebírali samotnou aplikaci. Stačí „klepnout“ na zadní stranu smartphonu a vizitka se automaticky přenese, a to prakticky okamžitě. Prsten vyjde na 1 999 Kč, pro klienty mBank a ČSOB existují různé akce, kdy jde prsten získat se slevou či zdarma.

Platby náramkem? Stejně snadné

Je pro vás placení prstenem zajímavé, ale rádi byste vyzkoušeli něco jiného? V tom případě vás nabídka společnosti Niceboy dost pravděpodobně uspokojí – v nabídce jsou totiž i náramky ONE Infinity v různých barvách a rovněž v různých velikostech. Na výběr je celkem 6 barevných variant a hned 4 velikosti, které si opět můžete velmi snadno zkontrolovat.

Niceboy ONE Infinity

Velmi zajímavou informací je, že Niceboy na výrobě náramku spolupracoval s českou šperkařskou firmou Furiosa – nejde tak o žádný „čínský design“, ale o zlaté české ručičky. Platební korálek je vyroben z odolné zirkonové keramiky, takže se prakticky nepoškrábe, navíc je hypoalergenní. Náramek je flexibilní, což znamená, že má vůli, kterou oceníte při nasazování. Stejně jako prsten je i platební náramek kompletně voděodolný a ke svému provozu nepotřebuje nabíječku – čip uvnitř je totiž pasivní, stejně jako u prstenu. Náramek se dříve nabízel klientům mBank, nyní klientům ČSOB. ONE Infinity vyjde na 1 799 až 2 699 Kč, v závislosti na vybrané verzi.

Kromě elegantního náramku ONE Infinity má Niceboy v nabídce i variantu pro děti, která se jmenuje ONE Spark. Je dostupná ve výrazných barvách, konkrétně v modré, červené, zelené, ale i v černé. Náramek je voděodolný a rovněž nepotřebuje ke své funkčnosti baterii, navíc je hypoalergenní. Díky „hodinkovému“ zapínání sedne všem se zápěstím s obvodem 13–19 cm. Náramek vyjde na 699 Kč.

A čím dalším můžete platit?

Niceboy má v nabídce i hodinky, které bezkontaktní platby zvládají. Tedy, nepodporují je přímo hodinky, ale chytrý pásek, který je dodáván k hodinkám WATCH 4. Ano, v pásku samotném se nachází čip, do kterého můžete nahrát token stejně jako do prstenu či náramků. Stejně jako v případě prstenu a náramků probíhá přidání karty skrze aplikaci Niceboy Pay – kromě samotné karty můžete přidat i vizitku, smysl a funkčnost je tedy identická. Hodinky vyjdou na 1 999 Kč.

Závěr: to se nám líbí!

Někdo možná přemýšlí nad tím, nač by vůbec chytrý prsten nebo náramek využil, když má telefon a chytré hodinky. Osobně jsem našel mnoho příležitostí, kdy jsem raději zaplatil prstenem/náramkem než mobilem. Můžete být na rušné ulici, kdy chcete nechat telefon raději v kapse, nebo si můžete jít zaběhat a telefon chcete nechat doma. Další výhodou náramků a prstenů je to, že se nemusíte starat o jejich dobíjení – žádnou baterii totiž nemají. Pokud tedy vyrazíte „nalehko“, stále máte možnost kdykoli a kdekoli zaplatit, dokonce i vybrat peníze z bankomatu, pokud daný bankomat podporuje identifikaci skrze bezkontaktní terminál, což je dnes (alespoň ve větších městech) velmi běžné.

Osobně jsem si nejvíce zvykl na prsten, který je velmi nenápadný, ovšem velmi elegantní a díky keramickému povrchu velmi příjemný na nošení. Náramek se více hodí na speciální příležitosti, kde chcete zaujmout (a později možná trochu šokovat, že onen šperk má dokonce i přidanou hodnotu v podobě bezkontaktních plateb). Cena v tomto případě odpovídá komfortu a „WOW efektu“, který vám zařízení dopřejí. Za nás palec nahoru!

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze