Sluneční plachetnice LightSail 2 už se hlásí z orbity

Sluneční plachetnice LightSail 2 už se hlásí z orbity
  • Plachta bude zachytávat fotony
  • Ty udělí družici zrychlení
  • Půjde tak měnit její orbitu

Jedním z nejzajímavějších projektů, který při své poslední misi vynesl do vesmíru Falcon Heavy společnosti SpaceX, je solární plachetnice LightSail 2. Jedná se o projekt nevládní organizace Planetary Society, kterou v 80. letech 20. století zakládal také astronom Carl Sagan, kterého možná budete znát jako autora předlohy k vynikajícímu sci-fi snímku Kontakt.

Současné počínání taky hodně zní jako z vědeckofantastické literatury. Projekt si klade za cíl v následujících dnech a týdnech ověřit, že lze z fotonů ze slunce získat zrychlení i pro běžně velké objekty a že jej lze použít pro pohyb na oběžné dráze. K zachytávání fotonů má sloužit plachta z mylaru tenká jen 4,5 mikrometru s rozměry 5,6 × 5,6 metrů. Tak velký objekt bude pozorovatelný i ze Země, bohužel ne však z našeho území.

Družice má za sebou úspěšný start a už se ohlásila na Zemi, jak Planetary Society oznámilo na svém webu. Po rozvinutí plachty bude možné ovládat její náklon vůči Slunci a získat tak zrychlení, které umožní změnit její oběžnou dráhu. Pokud se tak stane, bude se jednat o první řízenou solární plachetnici na zemské orbitě.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze