Zítra po poledni, přesně ve 13:26 středoevropského času, nastane superúplněk, který má přídomek lovecký. Letos je to už třetí superúplněk, ale tentokrát bude Měsíc k Zemi úplně nejblíže za celý rok – bude vzdálený jen 357 364 kilometrů. Jeho průměrná vzdálenost je přitom přibližně o 30 tisíc km dále. Úplněk se bude zdát na noční obloze asi o 15 % větší než obvykle a bude i více zářit. Jedná se ale spíše o optickou iluzi, jelikož vzhledem ke vzdálenosti Měsíce rozdíly nelze pouhým okem prakticky zaznamenat.
Měsíc bude vycházet ze souhvězdí Ryb a na noční obloze blízko něj můžeme pozorovat Saturn (vpravo nahoře) a Jupiter (vlevo dole). Jeho název lovecký podle almanac.com vznikl kdysi, kdy byl znamením pro lovce, aby se připravili na zimu. Název pochází už z roku 1710, kdy se objevil v Oxford English Dictionary.
Úplněk můžeme pozorovat vždy, když se Měsíc ocitne naproti Slunci. Vychází tak vždy na východě, když Slunce zapadá, a zapadá na západě, když Slunce už jde vidět na východě. Měsíc se v superúplňku zdá ještě větší, pokud jej pozorujeme ve chvíli, kdy stoupá po obloze. Naše oko jej srovnává s okolními objekty jako jsou domy a stromy, a to jeho velikost opticky ještě zvětšuje.
The full Hunter's Moon will arrive on Thursday. It'll be the closest and brightest supermoon of 2024. Join the EarthSky team LIVE WEDNESDAY at 12:15 CDT (17:15 UTC) for Super Hunter's Moon info, lore and more:https://t.co/RY7OBWJeAo pic.twitter.com/R3upZm2rKz
— EarthSky (@earthskyscience) October 15, 2024
Při východu vypadá Měsíc také více oranžově. Jedná se ale pouze o fyzikální efekt. Jestliže se podíváte k horizontu, díváte se přes větší tloušťku zemské atmosféry, než jaká je nahoře na obloze. Atmosféra podle earthsky.org rozptyluje modré světlo, proto vidíme oblohu modrou. Blíže k horizontu se modré světlo rozptyluje efektivněji a do našich očí proniká i červené světlo. To způsobuje odstín žluté, oranžové nebo načervenalé barvy.