Dnešní noc bude ve znamení jahodového úplňku. Přesně ve 3:10 sobotního rána dosáhne Měsíc úplňku a pokud bude jasná obloha, uvidíme ho jen těsně nad jižním obzorem v souhvězdí Střelce. Díky tomu, že bude posazen tak nízko nad obzorem, se nám bude zdát větší. Je to ale pouze iluze. Nízko posazený Měsíc naše oči porovnávají s dalšími objekty jako jsou domy a stromy, a proto se zdá větší, než když je posazen vysoko na obloze a vidíme jen jej.
Úplněk nastane ve chvíli, kdy se Země nachází ve středu mezi Sluncem a Měsícem. Tyto dva vesmírné objekty se tedy aktuálně nachází na opačných stranách. Podle earthsky.org má každý úplněk své jméno a přídomek jahodový pravděpodobně vznikl proto, že v červnu dozrávají nejrůznější plodiny, včetně jahod. A protože bude nízko, bude jeho barva i více nažloutlá až narůžovělá.
Dnešní úplněk je vzácný v tom, že prakticky kopíruje dráhu zimního slunovratu a jedná se o jeden z nejníže položených úplňků za posledních několik desetiletí. Podle NASA se jeho dráha liší jen o 5 %. Přichází totiž jen den po letním slunovratu, kdy na severní polokouli začalo astronomické léto. Díky tomu, že je Slunce aktuálně nejvýše a Měsíc nejníže, jedná se zároveň i o nejvzdálenější úplněk od Slunce.
Get ready for the enchanting Strawberry Moon! 🌟🌕🍓
— NASA 360 (@NASA360) June 14, 2024
The next full moon, known as the Strawberry Moon, will light up the night sky on June 21st, marking the last full moon of spring or the first of summer. Learn more: https://t.co/zv1InAZe65 pic.twitter.com/0HbYRZTTao
Zanedlouho bude na obloze viditelný i další vesmírný objekt – kometa 13P/Olbers. Ta bude nejlépe viditelná na začátku července, kdy dosáhne magnitudy asi 7,5. To ovšem není dostatečné pro to, abychom ji mohli vidět pouhým okem, a tak v jejímu pozorování bude potřeba dalekohled. Nejlépe pozorovatelný úkaz na obloze pak přijde v srpnu – meteorický roj Perseidy neboli noc padajících hvězd. Tento roj je nejsilnějším v roce a v kombinaci s letním počasím u nás patří k nejoblíbenějším.