Již v červnu 2018 se japonská technologická firma Datagrid snažila vygenerovat obraz fiktivní osoby. Tehdy se ale jednalo jen o oblast obličeje. Nyní se však ve své tiskové zprávě chlubí, že dovede vytvářet fotorealistické postavy včetně oblečení, obličeje a vlasů ve vysokém rozlišení 1 024 × 1 024. Chcete-li si vygenerovat obličej svého neznámého, navštivte web thispersondoesnotexist.com.
Datagrid pracuje s GAN – generative adversial network. Jedná se o generativní kompetitivní síť, která pracuje na bázi soutěže mezi dvěma neuronovými sítěmi. První síť se snaží vytvářet obrázky co nejvíce podobné těm, které dostala jako materiál k naučení. Druha síť se snaží rozpoznat, které obrázky jsou původní a které vytvořila síť první. Vzájemně takto soupeří a tím se obě postupně zdokonalují.
Datagrid se snaží zaujmout oděvní společnosti a reklamní agentury. Vidina ušetření peněz na modelech a pronájmech je pro ně velice lákává. Stejně tak lákavá může být ale i pro zájemce o jakoukoliv manipulaci digitální reality.
If you're not concerned about AI safety, you should be. Vastly more risk than North Korea. pic.twitter.com/2z0tiid0lc
— Elon Musk (@elonmusk) 12. srpna 2017
Pokaždé, když píši o tom, co dovede AI, vzpomenu si na výše uvedený tweet Elona Muska z roku 2017, ve kterém říká, že bychom se umělé inteligence měli bát mnohem více než Severní Koreje. Zanedlouho se totiž dostaneme do situace, kdy fake news nabydou úplně nových rozměrů.