ASUS ZenBeam E1
test

ASUS ZenBeam E1

Kvalitní projekce lusknutím prstu
1

Nedávno testovaný kapesní projektor od Sony není jediným takovým produktem na trhu. Již delší dobu lze zakoupit kapesní projektor společnosti ASUS, konkrétně model ZenBeam E1. I ten se pyšní kvalitním konstrukčním zpracováním, a slušným rozlišením, velkou výhodou je vyšší světelnost lampy a vcelku nečekaně nižší pořizovací cena. Jste zvědaví?

Kapesní projektor nemá ambice nahradit klasické domácí projektory s vysokou svítivostí a nadstandardními dovednostmi, pro takové účely lze doporučit například model H1 společnosti XGIMI, jehož recenzi jste si na fZone.cz mohli přečíst v březnu. Kapesní projektor naprosto ideálně poslouží na cestách, a to pochopitelně i těch pracovních. Zatímco přes den jej využijete v kanceláři při prezentaci tabulek a dalšího materiálu, večer si můžete zpříjemnit například filmem na opravdu slušné úhlopříčce.

ASUS ZenBeam E1

I když je kapesní projektor vcelku specifická záležitost a určitě není vhodný pro každého, i tak na trhu existuje poměrně slušná konkurence. Nedávno testovaný kapesní projektor od Sony nás doslova ohromil kompaktními rozměry, slušnou výdrží a špatná nebyla ani samotná kvalita projekce. Dnes testovaný ZenBeam E1 od ASUSu slibuje podobný uživatelský zážitek, navíc za ještě nižší cenu. To nás pochopitelně zaujalo, a tak jsme se pustili do testování.

Technické parametry ASUS ZenBeam E1

Rozměry 110 × 83 x 29 mm
Hmotnost 307 gramů
Světelný tok 150 ANSI lumenů
Životnost lampy 30 000 hodin
Kontrast 3 500:1
Nativní rozlišení 854 × 480 pixelů
Poměr stran nativní 16:9, 4:3 podporováno (automatický režim)
Velikost projekce 38 až 304 cm (15 až 120 palců)
Konektorová výbava 1× HDMI, 1× USB
Bezdrátová komunikace ne
Reproduktory 1× 2 W
Výdrž baterie 5 hodin
Rychlost spuštění cca 9 vteřin
Cena 7 490 Kč

Obsah balení: pouzdro potěší

 • projektor ASUS ZenBeam E1
 • měkké cestovní pouzdro z koženky
 • nabíječka s proprietárním konektorem
 • HDMI–HDMI kabel
 • základní dokumentace včetně manuálu

Konstrukční zpracování: opravdu přenosný

U kapesních projektorů je design a kvalita zpracování neméně důležitou stránkou, a tak ji nelze opomenout. ASUS na to jde trochu jinak než nedávno testovaný projektor od Sony, který je takovou elegantní kazetou, kdežto ASUS se svým vyhotovením více blíží starším digitálním fotoaparátům, a to jak výškou, tak i tloušťkou. Projektor od ASUSu spadá do řady produktů „Zen“, i on se tedy pyšní kvalitními kovovými materiály a nechybí ani soustředěné kruhy, které nalezneme na krytce lampy. Tělo je z valné části kovové (plastová je jen brada a čelo projektoru), konkrétně se jedná o slitinu hliníku, navíc s efektní leštěnou úpravou.

Svým vyhotovením mi ZenBeam E1 nejvíce připomíná powerbanky od Xiaomi. Obvod kovového těla je celistvý bez jakýchkoli předělů či spojů, vše je následně přiklopeno dvěma plastovými lištami, které na pevnosti naštěstí nijak neubírají, navíc odstín perfektně ladí se zbytkem kovového těla. Kov je na levé i pravé straně děrovaný, těmito průchody ZenBeam dýchá a ochlazuje se tak, stejně tak se skrze ně line i zvuk vestavěného reproduktoru. I při velké snaze projektor zmáčknout či ohnout tělo nepovolí ani o setinu milimetru, stejně tak se nedočkáte ani skřípavých či jinak nepříjemných zvuků.

U přenosných projektorů jsou důležité rozměry a hmotnost. ASUS ZenBeam E1 sice nepatří k těm nejtenčím (29 mm), ale rozhodně patří k těm nižším (110 mm). Šířka je mimochodem shodná s projektorem od Sony, konkrétně 83 mm. Projektor od ASUSu váží 307 gramů, hmotnost je o necelých 20 gramů vyšší než u Sony. To v ruce působí pocitově mnohem lehčím dojmem, protože je hmotnost lépe rozložena do delšího těla. Tím však nechci naznačit, že by byl ZenBeam E1 těžký kapesní projektor, nejvíce se mu stejně bude líbit v brašně na notebook, případně v batohu či malém kufru.

Obvod kovového těla je celistvý bez jakýchkoli předělů.

Projektor se na tuzemském trhu prodává ve stříbrném provedení, které působí elegantně a zároveň nenápadně, určitě se za něj nebudete stydět ani na důležité pracovní schůzce. Na spodní straně projektoru nalezneme hned několik důležitých prvků, konkrétně čtveřici hardwarových ovládacích tlačítek, jejichž funkce se mění v závislosti na aktuální situaci a dvojici LED diod. Ty signalizují aktuální stav (zapínání, běžný provoz, vybitá baterie, nabíjení, ...) Pravý bok je osazen půlkruhovým hardwarovým posuvníkem, který slouží pro ostření lampy. Bohužel, i když posun pojezdu je sám o sobě velice plynulý, samotné ostření už nikoli.

Veškerou konektorovou výbavu nalezneme na bradě projektoru. Nalezneme zde 3,5milimetrový jack konektor pro sluchátka, jeden HDMI konektor s podporou MHL, jeden USB konektor pro nabíjení externích zařízení a kulatý konektor pro napájení. Je škoda, že ASUS nedisponuje standardizovaným konektorem microUSB, absenci USB-C vzhledem ke stáří projektoru dokážeme chápeme. Na bradě se nachází ještě malé kulaté tlačítko pro zapnutí/vypnutí projektoru, u toho mě osobně vadilo jeho přílišné zapuštění do těla. Na druhou stranu máte stoprocentní jistotu, že si projektor omylem nespustíte například v zavazadle.

Nyní se už podíváme na to nejdůležitější, tedy na čelo projektoru. Zde se nachází posuvná krytka lampy, která se pohybuje v lištách po celé délce čela. Její posun je plynulý, pouze dojezd na konec doprovází citelné cvaknutí a tedy zakotvení krytky na vybrané pozici. Posledním místem, na které se zaměříme, je spodní část projektoru. Zde se nachází standardizovaný závit pro připevnění na stativ a pryžové nožičky, aby projektor neklouzal po podložce.

ASUS ZenBeam E1
Celkově hodnotíme kvalitu konstrukčního zpracování projektoru jako špičkovou.

Doplníme, že ASUS nezapomněl ani na ochranné cestovní pouzdro. To je měkké a připomíná klasická pouzdra, která jsou dodávána k digitálním fotoaparátům. Na čele pouzdra se nachází malý otvor, kterým v případě nutnosti provlečete koncovku napájecího konektoru. Díky tomu můžete nabíjet a zároveň projektor chránit před okolními vlivy.

Celkově hodnotíme kvalitu konstrukčního zpracování projektoru jako špičkovou. Tělo je extrémně bytelné a díky matné povrchové úpravě se nemusíte obávat ani ulpívání otisků prstů. ZenBeam E1 je dle mého soudu luxusní doplněk a za to si ASUS vysloužil velký palec nahoru.

Líbilo se nám
 • precizní konstrukční zpracování
 • kvalitní materiály
 • rozumná hmotnost
 • standardizovaný závit pro stativ
 • vhodné umístění ventilátoru a reproduktoru
Nelíbilo se nám
 • vyšší tloušťka
 • obal by mohl být pevnější
Diskuze ke článku
VoDaCZ
Koukam ze X let starej 3M MP220 nema stale co se rozliseni tyka konkurenci... Berme v tomto velikostnim segmentu...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze