Samsung Q80C
test

Samsung Q80C

Povedená, dostupná a chytrá

V cenově dostupných hladinách Smart TV se pohybuje i Samsung, přičemž letos se snaží ukázat, že i velmi obratně. Modelová řada Q80C totiž přináší nejen překvapivě kvalitní obraz a zvuk, ale i moderní HDMI či pohodlné ovládání spolehlivého systému Tizen. Příznivá cena pak z novinky dělá zajímavou koupi.

Řada Q80C od Samsungu nehýří papírovými parametry hlásajícími bezkonkurenční a nejnovější technologii, takže byste ji možná mohli minout. Byla by to však škoda. Novinka se v námi testované 55" variantě prodává kolem hranice 20 tisíc korun, přesto disponuje velmi slušnou kvalitou takřka ve všech ohledech. Ukáže nám Samsungu, že i v nižší třídě má co říci?

Technické parametry Samsung QN80C

Rozměry (se stojanem) 122,8 × 70,6 (76,8) × 4,7 (25,3) cm
Hmotnost (se stojanem) 17,1 kg (19,8 kg)
Úhlopříčka 55 palců
Typ displeje QLED s přímým podsvícením
Rozlišení displeje 3 840 × 2 160 pixelů
HDR HDR 10 a Dolby Vision
Reproduktory 40 W (2.2 Ch)
Operační systém Tizen
Hlasové vyhledávání ano (bez češtiny)
EPG ano
Internetový prohlížeč ano
Obchod s aplikacemi Samsung
Počet tunerů DVB-T
Počet tunerů DVB-S
Příjem signálů DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C
Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
Bluetooth verze 5.2
Kabelová konektivita 4× HDMI 2.1, 2× USB 2.0, 1× ethernet, 1× TOSLINK
Záznam na USB úložiště ano
Cena 20 000 Kč

Konstrukční zpracování: osvědčené postupy

Vzhled televize nebude pro většinu zákazníků hrát prim, avšak ani tak na něj Samsung nehodlal zanevřít a využil elegantní linie. Potěší tenký rámeček kolem obrazovky a překvapivě tenká zadní strana, která budí dojem, že si na ní dal výrobce až nečekaně záležet. Vše má přesně své místo, není zbytečně na očích a dostalo se také na chytré vedení základních kabelů. V praxi to znamená, že je snadno umístíte do drážek a nevlají všude za televizí.

Pokud neplánujete televizi zavěsit na zeď, bude vás zajímat, že stojí na středovém podstavci. Ten je kovový, těžký a logicky i vcelku bytelný. Televize tak nepotřebuje mnoho prostoru na postavení a současně se rychle rozplynou obavy o její stabilitě.

Celkové zpracování modelu Q80C lze hodnotit pozitivně, byť kromě podstavce je všude nasazen plast. Ten se samozřejmě při větší síle může prohýbat, avšak jak často se televize vlastně dotýkáme? Možná jen v případě prvního zprovoznění, a tak jde o nepodstatný detail. Tím spíše u modelu z cenově dostupnějších pater.

Líbilo se nám
 • konzervativnější vzhled
 • stabilní podstavec

Konektivita: moderní směr

Základem bezdrátové komunikace je Bluetooth ve verzi 5.2, díky kterému k televizoru připojíte například bezdrátovou klávesnici nebo myš. Pokud Bluetooth nestačí, je tu Wi-Fi 802.11b/g/n/ac, kterou využijete například pro zrcadlení plochy z telefonu či sdílení obsahu napříč zařízeními ve vaší domácí síti.

Samsung Q80C

Internet samozřejmě lze zajistit i kabelem skrze ethernetový konektor. Na pravém boku se dále nachází veškerá konektorová nadílka. Jde o čtveřici HDMI 2.1. Dostalo se i na dvě USB 2.0. Zamrzí však, že Samsung nadále zcela ignoruje modernější a rychlejší USB 3.0 – alespoň jeden takový konektor bychom na televizi rádi viděli. Jeden USB konektor je určen například pro flashdisk, druhý s vyšším napětím dokáže napájet i externí disk. Dále nechybí optický zvukový výstup a konektory pro připojení antén televizního vysílání.

Líbilo se nám
 • HDMI 2.1
Nelíbilo se nám
 • chybí USB 3.0

Dálkový ovladač: je to prcek

Dálkové ovladače vypadají u Samsungu už roky v zásadě podobně. Nově výrobce pouze zaoblil okraje, díky čemuž vypadá dálkové ovládání ještě drobněji. Výrobce razí cestu minima tlačítek a velmi dobré ergonomie, kdy nejdůležitější tlačítka máte přímo pod palcem. Výjimkou není ani letošní novinka, která si vystačí s plastovými materiály.

Samsung QN90C

Do dálkového ovladače ale nemusíte vkládat žádné baterie. V ovladači je integrovaný dobíjecí akumulátor. Díky tomuto řešení je ovladač příjemně lehký. Dobíjení probíhá skrze USB-C na spodní hraně. To je však jen jedna možnost. Alternativou je dobíjení pomocí solární energie. Na zhruba polovině zadní strany ovladače jsou solární panely. Ovladač se tak může dobíjet neustále. Na druhou stranu, kdo z nás odkládá ovladač zády nahoru? Naštěstí dobíjení není téměř potřeba, po několika týdnech klesla kapacita baterie ze 100 % na 90 %. Zmínit však musím extrémní náchylnost solárních panelů na poškrábání.

Líbilo se nám
 • příjemně lehký
 • kvalitně zpracovaný
 • nemusíte řešit baterie
 • dvě možnosti dobíjení

Obraz: postačí klasický QLED?

Samsung Q80C se nemůže pochlubit moderními obrazovými technologiemi typu OLED nebo snad mini LED. Spoléhá se na léty osvědčený QLED panel s přímým podsvícením a lokálním stmíváním. Výsledkem je syté podání barev a více než dostatečný jas pro kvalitní sledování obsahu. Zejména, když připočteme, že televize má samozřejmě 4K panel se 100 Hz. Mírně horší jsou pozorovací úhly, avšak opravdu až ty hraniční, nad čím lze přimhouřit oči.

Při běžném sledování budete s kvalitou obrazu i jasem spokojeni, obraz je dobře viditelný například i během ostrého slunce, které například nemůžete efektivně odklonit.

Líbilo se nám
 • jemné rozlišení
 • dostatečná kvalita obrazu
Nelíbilo se nám
 • horší pozorovací úhly

Zvuk: příjemně překvapí

V útrobách Samsungu Q80 se nachází čtveřice reproduktorů ve složení 2.2 o celkovém výkonu 40 W. Jde spíše o průměrnou hodnotu. Samsung i do této modelové řady nasadil funkci OTS, což je zvuk sledující pohyb. Ačkoliv jde o Lite verzi zmíněné technologie, nadále lze říci, že se televize snaží, abyste měli pocit, že zvuk vychází z různých míst, odkud by se dle dění na obrazovce měl přicházet. Celkově audio hodnotíme převážně kladně, zejména pro nenáročného posluchače. Postrádáme větší důraz na hloubky, avšak to lze snadno vyřešit například pořízením soundbaru.

Líbilo se nám
 • slušný zvuk
Nelíbilo se nám
 • slabší hloubky

Prostředí: osvědčený Tizen

Samsung již vesměs neřeší cenu a do svých chytrých televizí dává osvědčený operační systém Tizen, řada Q80C tudíž není výjimkou. Po prvním zapnutí budete v ideálním případě vyzváni k instalaci aplikace Smart Switch do vašeho chytrého telefonu. Pomocí ní byste měli vše hravě zvládnout. Ani s aplikací ale nemusíte mít vyhráno. Nám se občas nezadaří obnova dat z předchozích televizí. Nejde však o pravidlo a celý proces může klidně proběhnout zcela hladce, stejně jako v tomto případě. Pak stačí jen pár kliků na vašem telefonu a televize je okamžitě připravena k použití se vším, nač jste zvyklí. Výhodou je, že nemusíte složitě zadávat hesla k internetové konektivitě, především vašemu Samsung účtu, což šetří čas i nervy s ovladačem.

Podoba prostředí je jinak shodná napříč všemi modely Samsung, což usnadňuje orientaci, a brzy jste všude jako doma. Domovská obrazovka sdružuje vámi zvolené oblíbené aplikace a také malý náhled posledního vstupu. Nemusí tak jít jen o klasické televizní vysílání, ale jakoukoliv aplikaci či vstup do televize. Za celou dobu testování se nám nestalo, že by si televize postavila hlavu a odmítala reagovat.

Líbilo se nám
 • přehledné nastavení
 • pohodlné ovládání
Nelíbilo se nám
 • občasné problémy s cloudem

Chytré a multimediální funkce: každá aplikace po ruce

Chytré funkce zajišťují samozřejmě aplikace v obchodě. Těch je k dispozici dost a zpravidla vám nic nebude scházet. Spolehnout se můžete na všechny streamovací služby, poslech hudby skrze Spotify, případně příjem internetových televizí. Na vše tak stačí jen jednoduše stáhnout aplikaci. Za zmínku rozhodně stojí i oficiální aplikace Xbox, se kterou lze cloudově hrát, aniž byste museli mít cokoliv kromě televize a dálkového ovladače. Aplikace pro sledování televizního vysílání můžete stáhnout dodatečně, doporučit můžeme například Sledování TV s přehlednou aplikací.

Líbilo se nám
 • dostatek aplikací
 • možnost hrát Xbox hry

Zhodnocení: vyvážený model

Samsung s řadou Q80C ukázal, že cenově dostupné televize nemusí být segmentem pouze výrobců z Číny. Námi testovaná 55" verze se na českém trhu prodává zhruba od 20 tisíc korun, ušetřit lze samozřejmě s menší úhlopříčkou. Spolehnout se můžete na slušný obraz i zvuk. Pro běžnou konzumaci nejen televizního vysílání i veškerých moderních streamovacích služeb je řada Q80C jako dělaná. Opomenout nelze ani možnosti pro hráče, primárně jde o moderní HDMI a možnost cloudového hraní.

Samsung Q80C

Foto: Michal Pavlíček, fzone.cz

Klady
 • povedený vzhled
 • tenká konstrukce
 • kvalitní obrazové podání
 • přehledný systém Tizen
 • HDMI 2.1
Zápory
 • horší pozorovací úhly
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze