Samsung QLED Q8D (2018)
test

Samsung QLED Q8D (2018)

Budete na ní moci oči nechat

Redakčním testem prošla letošní novinka od jihokorejského Samsungu řady Q8D, která se pyšní QLED technologií pro mnohem lepší podání obrazu. Potěší také přítomnost hned dvou tunerů. Povedl se design zařízení a též ovládání prostředí systému Tizen. Obhájí si novinka cenu atakující 70 tisíc korun?

Konektivita: spolehněte se

Základem komunikace s okolím je technologie Bluetooth ve verzi 4.1, díky které k televizoru připojíte například bezdrátovou klávesnici nebo myš. Pokud Bluetooth nestačí, je tu Wi-Fi 802.11b/g/n/ac, kterou využijete například při zrcadlení plochy z telefonu či jakémkoliv sdílení obsahu napříč zařízeními ve vaší domácí síti.

Samsung Q8D

Internet samozřejmě můžete přijímat i kabelově, a to skrze ethernetový konektor. Na pravé boční straně se dále nachází veškerá konektorová nadílka. Jde o dvojici USB 3.0 (jeden určený pro připojení externího disku s vyšším napětím, druhý například pro flash disk), dostalo se i na čtveřici HDMI 2.0 portů. Dále nechybí optický zvukový výstup a konektory pro připojení antén pro příjem televizního vysílání.

Líbilo se nám
 • Wi-Fi
 • dostatek konektorů
 • Bluetooth

Dálkový ovladač: moderní, ale méně praktický

Samsung u svých moderních televizí nasazuje adekvátně vypadající, hliníkový ovladač. Je příjemně malý a tenký. Skutečně skvěle padne do ruky. Má na sobě minimum tlačítek. Většinu akcí obsloužíte čtyřsměrným ovladačem kruhového tvaru s potvrzovacím středem. Pakliže hledáte klasická čísla, vyvoláte je na obrazovku skrze speciální tlačítko. Totéž platí pro barevná tlačítka. To je o něco méně pohodlné a mnohdy narazíte na zádrhely, typicky při snaze o spuštění HbbTV, které je závislé na samostatném červeném tlačítku. To na ovladači Samsung chybí a bude vás to stát trochu nervů, než se naučíte rychle naklikat správnou kombinaci pro spuštění.

Samsung Q8D

Poměrně návykové je přepínání kanálů či úprava hlasitosti. Obojí probíhá skrze naklopitelná tlačítka evokující joysticky, která lze vychýlit nahoru i dolů a následně též použít pro potvrzení. Pokud byste mimochodem chtěli rychle vypnout zvuk, stiskněte tlačítko pro změnu hlasitosti. Samotný ovladač Samsung pojmenoval jako One Remote, což není náhoda. Má sloužit i jako ovladač pro váš set-top box či další spárovanou elektroniku. Dodejme že nechybí speciální tlačítko pro hlasové ovládání a k tomu nutný mikrofon. Vše je super až do chvíle, kdy zjistíte, že systém televize nerozumí českým povelům.

Samsung Q8D

Zpracování ovladače je naprosto příkladné. Snadná je také případná výměna dvou mikrotužkových baterií (AAA). Stačí na zadní straně stisknout malou plastovou část a dojde k vysunutí horní části ovladače, čímž se odhalí prostor pro baterky.

Líbilo se nám
 • příjemně lehký
 • kvalitně zpracovaný
 • hodnotně vypadající
Nelíbilo se nám
 • chybí některá důležitá tlačítka

Obraz: trumf Samsungu

Pokud vás řada Q8D dokáže něčím zaujmout, jsou to obrazové kvality. V našem případě se 4K rozlišení QLED panelu roztahuje na 65palcích.

V prvé řadě se Samsung chlubí, že QLED technologie nebude trpět vypálenými body na obrazovce. Mnohem zásadnější je však technologie Direct Light (přímé podsvětlení displeje), díky které je obraz pocitově lepší a jasnější. S tím se pojí i funkce lokálního stmívání, která díky většímu počtu diod funguje skvěle. Krásně vyniknou částečně tmavé scény. Nejvíce si vše užijete večer, kdy například při sledování filmu ve vysoké kvalitě na chvíli obraz pohasne, až televize působí jako zcela vypnutá.

Dynamický rozsah obrazu vylepšuje také technologie HDR10, která dokáže vyhnat jas až na 1 500 nitů. Působivá černá, ostré detaily a živé barvy – celkově si obraz skutečně pochvalujeme. Samsung také zvolil takřka ideální nastavení obrazu po prvním zapnutí. Samozřejmě máte možnost si jej upravit, projasnit, zkusit barvy oživit, avšak pokud chcete mít co nejreálnější barevné podání, pravděpodobně zůstanete u výchozího nastavení.

Všechny moderní technologie, skvělý kontrast a vysoké rozlišení si užijete, jak jinak, jen na kvalitním obraze. Jak je na tom běžné sledování televize? Ačkoliv se pomalu přechází na DVB-T2, kde vzroste počet HD kanálů, stále bude většina diváků sledovat pořady v nízkém SD rozlišení. I s tím si televize dokáže poradit a obraz působí vcelku dobře. Pro úplnost dodejme, že dnes testovaný model je plně připraven pro příjem signálu DVB-T2 v České republice, o kterém se aktuálně mluví. To však již platí pro všechny televize – například Samsung má plně připravené všechny modely od roku 2015.

Líbilo se nám
 • kvalitní obraz
 • přímé podsvětlení panelu
 • ideální nastavení již od výrobce

Zvuk: standardní klasika

V námi testovaném modelu se nachází reproduktory v sestavení 4.1 o celkovém výkonu 40 W, které směřují dolů. Zvuk je čistý, výšky nijak přehnané a hloubky jasně patrné, avšak jako špičkový externí reproduktor vám XF85 určitě neposlouží. Pokud chcete sledovat filmy, přijde vhod alespoň nějaký soundbar, ale vždy záleží, jak nároční jste.

Líbilo se nám
 • slušný zvuk
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze