Sony Bravia KD-65ZF9
test

Sony Bravia KD-65ZF9

Domácí kino s pokulhávajícím Androidem

Japonské Sony patří v segmentu televizí ke světovým stálicím a dokazuje to v podstatě každou svou novinkou. Redakčním testem aktuálně prošel jeden z vrcholných modelů roku 2018 s označením ZF9. Pokud budete akceptovat relativně vysokou cenou, stane se vám odměnou čistý design, velká úhlopříčka a kvalitní obraz i zvuk. Nasazen je operační systém Android TV, který může, ale také nemusí být správnou volbou.

Uživatelské prostředí: Android s vlastní hlavou

Úvodní nastavení telefonu s operačním systémem Android je snadné, smartphone vás provede krok po kroku. Nejinak je tomu i u televizorů na platformě Android TV. Pokud vlastníte telefon nebo tablet s Androidem, je nastavení otázkou pár klepnutí na jejich displej. Bohužel nikde není psáno, že se vám to skutečně povede. Často televizí preferovaný postup selže a vám nezbyde nic jiného, než provést vše ručně. Netřeba dodávat, že tato chvíle je prvním momentem, kdy na vás televize může a nemusí udělat dobrý dojem.

Samostatnou kapitolou je také fakt, že si systém tu a tam postaví hlavu. Jak se to projevuje? Například přestanou jít přepínat kanály. Grafika na displeji sice programy přepíná, ale ve skutečnosti se nic neděje. Řešení? Musíte televizi na několik vteřin natvrdo vypojit ze zásuvky. Občas se televize také nechtěla zapnout a zde již krátké odpojení od sítě nepomohlo. Bylo nutné televizi nechat například čtvrt hodiny v klidu a posléze celý proces zopakovat. Vyloučit nelze ani pády aplikací. Veškeré trable budou mít svůj základ položený v systému Android TV, který má před sebou ještě dlouhou cestu.

Základní nastavení (obraz v obraze, vstupy, streamované vysílání například skrze službu LepsiTV či SledovaniTV) lze přepínat pomocí tlačítka Action Menu, zbylé nastavení je nutné hledat přímo v prostředí operačního systému Android TV, kterým je televizor vybaven.

Naladění televizních kanálů určitě nechte na automatice, vše trvá několik málo minut. Velmi intuitivní je seřazení naladěných kanálů dle vašich preferencí. V tomto Sony vskutku vyniká. Vždy stačí jen kanál označit a šipkami přesunout na požadované místo. Přeskládání přibližně 40 kanálů, které lze aktuálně v síti DVB-T/T2 chytit, je tak otázkou zhruba 10 minut. Kromě digitálního pozemního vysílání můžete přijímat také kanály skrze satelit (DVB-S/S2) či kabel (DVB-C).

Líbilo se nám
 • přehledné nastavení
 • snadné řazení kanálů
Nelíbilo se nám
 • se systémem budete válčit

Chytré a multimediální funkce: Google musí zapracovat

Jak už jsme zmínili, dnes testovaná televize je vybavena operačním systémem Android TV. Ten je jedním z aktuálně nejvyspělejších systémů, který můžete v chytré televizi mít. Podrobněji jsme se mu věnovali v samostatném testu.

Do chytré části se dostanete stisknutím tlačítka Home. Pokud však plánujete zavítat do aplikace Netflix, případně Google Play (filmy), můžete se tam dostat vyhrazeným tlačítkem v centrální části ovladače. Prostředí Android TV je velice intuitivní a všechny aplikace se řadí podle druhu (aplikace, hry, vstupy, nápověda a důležité informace). Pokud nainstalujete aplikaci z Obchodu Play, automaticky se zařadí dle druhu. Mezi nainstalovanými aplikacemi pak procházíte horizontálně. Zde bychom si ovšem dovedli představit možnost volby a změny řazení.

Díky připojení k internetu si můžete užívat také Hybridní televizní vysílání, které dnes nabízí prakticky každý televizní kanál – postačí stisknout červené tlačítko. Konzumovat tak můžete doplňkový obsah, který se skládá z archivů nejrůznějších pořadů, informací či jednoduchých her, které jsou uzpůsobené dálkovému ovladači. Na této konkrétní televizi však HbbTV fungovalo velmi nestabilně a zhruba jednou do půl hodiny došlo k výpadku. Poté bylo nutné přepnout kanál, vrátit se zpět a opětovně HbbTV červeným tlačítkem vyvolat. Na jiných televizích fungovalo vše mnohem lépe.

Nesmíme zapomenout ani na možnost si pouštět vlastní obsah ze sítě či připojitelného zařízení. I obyčejný flash disk nepředstavuje problém a po připojení dojde k automatickému načtení. Vy jen vyberete, zda budete konzumovat obrázky, video či hudbu. Nativní video přehrávač je poměrně schopný, ale občas narazíte na to, že vám některé video nepřehraje. Problém? Kdepak. Stáhněte si VLC přehrávač a již vždy přehrajete cokoliv.

VLC lze zařadit mezi jednu z mála skutečně užitečných aplikací. Nabídka je totiž v současné chvíli opravdu chudá a nijak zásadně se nerozrůstá, což samozřejmě uživatele příliš netěší. Pokud se podíváme na hry, několik jich existuje. Pár jich je dokonce upraveno pro ovládání pomocí dálkového ovladače. Pro ukrácení dlouhých chvil se tak hodí vcelku dobře. Mnohem lepší je to však s gamepadem, který jednoduše připojíte do USB v televizi. V obchodě Google Play jsou však stále jen jednodušší hry, což je škoda. Herní konzoli vám tak Android TV rozhodně nenahradí. Pro ukládání nejen aplikací a her je připravena 16GB interní paměť.

Televizoru pochopitelně nechybí speciální EPG aplikace, která vyhledá podrobnosti k danému obsahu a v případě připojení externího disku umožní daný pořad také nahrát. Pokud se navíc připojíte k internetu, televize vyhledá i další podrobnosti, případně vám zpřístupní trailer skrze aplikaci YouTube. Opomenout nesmíme ani tlačítko pro hlasové zadávání ve vrchní části televize. Ať už se nacházíte kdekoli v prostředí, po stisku tlačítka můžete v českém jazyce vyhledávat obsah dle vašich preferencí.

Líbilo se nám
 • přehledné přehrávání multimédií
 • 16GB interní paměť
 • hraní s gamepadem
Nelíbilo se nám
 • prostředí trpí nedostatkem aplikací
 • špatně fungující HbbTV

Zhodnocení: návykový obraz, tvrdohlavý systém

Dnes testovaná chytrá televize Sony řady ZF9 se v námi testované úhlopříčce 163,9 centimetrů prodává na českém trhu za necelých 78 tisíc korun. To už není vyloženě málo a rozhodně nepůjde o model, který si bude kupovat každý druhý, a to hned ze dvou důvodů: zaprvé je to samozřejmě cena, zadruhé pak velikost. Televize se nevejde do každého obýváku či místnosti. Současně je třeba myslet na to, že dívat se na ni například z metru a půl není vyloženě pohodlné. Jako ideální považuji vzdálenost minimálně dvoumetrovou.

Na druhou stranu – pokud pro vás cena nepředstavuje problém a máte pro takové zařízení prostor, získáte takové menší domácí kino. Obrazová kvalita televize je neskutečně působivá a při kvalitním obrazovém obsahu budete doslova vtaženi do děje. Při kombinaci s rozumným externím ozvučením už se o kinu skutečně dá hovořit.

Sony BRAVIA KD-65ZF9

U televize za bezmála 80 tisíc však přeci jen zamrzí poněkud hloupé ústupky. Jmenujme především dálkové ovládání, které by výrobce měl začít vyvíjet zcela od začátku. Leckdo by také mohl čekat mnohem více od systému Android TV, který zdaleka nedosahuje kvalit systému Android, který můžete znát z telefonů. Nijak neobvyklé záseky systému totiž nejsou vůbec příjemné.

Pakliže jste však ochotni televizi něco odpustit a jde vám především o konektivitu a obrazovou kvalitu, neuděláte s televizí Sony ZF9 chybu. Svou roli samozřejmě může sehrát i samotný operační systém Android TV, který se nadále vyvíjí a směřuje kupředu. Na hrátky se systémem bychom však přeci jen doporučili levnější modely, kterých má i Sony v nabídce několik.

Klady
 • elegantní vzhled
 • tenké rámečky
 • špičková kvalita obrazu
 • bohatá konektivita
 • vestavěný Chromecast
 • velká úhlopříčka
 • výhody Android TV
 • důmyslně řešená zadní strana televize
Zápory
 • nevýhody Android TV
 • obyčejné dálkové ovládání
 • nedostatky v optimalizaci
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze