Sony KD-55XF8505
test

Sony KD-55XF8505

Zlatá střední cesta do náruče Googlu
1

Mezi největší výrobce televizorů s operačním systémem Android TV patří bezpochyby japonské Sony. V aktuální nabídce výrobce figurují velmi dobře vybavené modely, které vám nabídnou plný požitek ze systému od Googlu a současně zprostředkují vysoce kvalitní obraz a zvuk. Počítat navíc můžete s elegantním vzhledem a tenkými rámečky.

Až donedávna jsme mohli mít pocit, že Sony produkuje výhradně chytré televizory s Androidem. To se však změnilo, což jsme si ukázali v nedávné recenzi modelu s Linuxem. Naštěstí nedochází k odklonu a Sony nadále nabízí spoustu televizorů se systémem Android TV. V dnešním testu se blíže podíváme na model KD55XF8505BAEP, který – jak název napovídá – disponuje 55palcovou úhlopříčkou a svou cenou kolem 30 tisíc korun se řadí do střední třídy, která dokáže zaujmout funkcemi a současně je dosažitelná pro široké spektrum zákazníků.

Technické parametry Sony KD-55XF8505

Rozměry bez stojanu 123,1 × 71,3 × 5,2 cm
Rozměry se stojanem 123,1 × 77,6 × 31,5 cm
Hmotnost bez stojanu 19,1 kg
Hmotnost se stojanem 20 kg
Úhlopříčka displeje 55 palců (139 cm)
Typ displeje LCD s LED podsvětlením
Rozlišení displeje 3 840 × 2 160 pixelů
HDR ano (HDR 10, Dolby Vision, HLG)
Výkon reproduktorů 20 W
Operační systém Android TV 7.0
Hlasové vyhledávání ano
EPG ano
Internetový prohlížeč ano
Obchod s aplikacemi Google Play
Počet tunerů (pozemní)
Počet tunerů (satelitní)
Příjem signálů DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C
Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
Bluetooth ano
HDMI
Ethernet
USB 3.0
Záznam na USB úložiště ano
Výstup na sluchátka ano
Cena 39 000 Kč s DPH

Konstrukční zpracování: neobvyklý stojan

Na dnešních televizích zdánlivě není prostor pro designérskou práci. Vše je vlastně pouze obrazovkou, respektive displejem. Na malých částech se však jednotliví výrobci přeci jen mohou odlišit. Japonci tentokrát vsadili na matný hliníkový rámeček, který je skutečně velmi tenký. Sony si nehraje s průhlednými či zeštíhlujícími prvky. Nemá totiž žádný důvod. Rámečky po celém obvodu vám po pár minutách takřka splynou s obrazem a vy při sledování nabudete dojmu, že vaše nová televize rámečky ani nemá.

Tenké rámečky vám po chvíli takřka splynou s obrazem.

Příjemný prvek se nachází přesně uprostřed spodního rámečku. Vyjma nezbytného loga Sony je zde ještě tenký proužek s LED diodou. Ta při zapnutí televize bíle svítí a pokud tisknete tlačítka na dálkovém ovládání, dioda poblikává. Získáváte tak zpětnou vazbu. Na druhou stranu může být dioda pro někoho rušivým elementem nejen po vzhledové stránce, ale především při sledování televize, typicky večer. Naštěstí jí v nastavení můžete deaktivovat.

Pro potřeby testu nám dorazil model s 55palcovou úhlopříčkou (v nabídce této modelové řady však najdete kousky od 43 do 85 palců). Hloubka bez stojanu činí necelých 5,2 centimetrů. Hmotnost samotného televizoru je 19,1 kilogramů a pokud připočítáme i stojan, zvýší se hmotnost o přibližně 1 kilogram. Televize je tak již vcelku velká a těžká. Ve výsledku rozhodně nepočítejte, že si s ní například vyběhnete sami do druhého patra. Zabraňují tomu rozměry. Jistotu bezpečné manipulace zajistí až další pár rukou.

Stojan televize je pro někoho řešený netradičně. Po vybalení z krabice totiž zdánlivě najdete dva. Záhy zjistíte, že jeden samotný by televizi neudržel. Dnes testovaný kousek balancuje „na čtyřech nohách“, přičemž každý pár je umístěn na jednom z krajů televize. Výsledek působí netradičně, a přesto je televize skutečně stabilní. Pro instalaci podstavců však doporučuji nahlédnout do návodu a nic neuspěchat. Výrobce dobře radí k instalaci využít v balení nacházející se polystyreny. Stejně tak opět nepodceňte asistenci druhé osoby, zejména při stavění televize „na nohy“.

Líbilo se nám
  • konzervativní a elegantní vzhled
  • velmi tenké rámečky
  • originálně řešený podstavec
Diskuze ke článku
silentium
Ahoj, mám televizor Sony 55xe8505. Televize je mimo provoz. Společnost Sony proto nabídla nový televizor Sony 55xf8505. Má panel 55xe8505 VA. Modul 55xf8505 má panel IPS. Jsou černé barvy a kontrastní poměr uspokojivé? Bude tato změna smysl? Doporučil byste? Tento text jsem napsal v češtině a omlouvám se, jestli jsou nějaké chyby.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze