Sony KD55AG9BAEP
test

Sony KD55AG9BAEP

Pan minimalista s dechberoucím obrazem
1

Sony patří mezi zavedené výrobce televizí. Nejnověji jsme měli možnost otestovat jeho špičkovou řadu AG9 v 55palcové variantě a pakliže si potrpíte na luxus, budete dosyta odměněni. Novinka se tváří konzervativně, ale přidává minimalistický vzhled, vynikající OLED panel i nadějné prostředí pod patronátem Android TV.

Chytré televizory japonské značky Sony jsou zpravidla vybaveny operačním systémem Android TV. V dnešním testu se blíže podíváme na jeden z vrcholných modelů roku 2018 s označením KD55AG9BAEP, který se chlubí, jak název napovídá, displejem s úhlopříčkou 55 palců, což lze dnes považovat za jakýsi standard. Díky zařazení do série MASTER se můžete těšit na skvělou obrazovou kvalitu i nejvýkonnější procesor, který Sony do TV nasazuje. Cena však v naší variantě ční nad hranicí 70 tisíc korun, což už rozhodně není málo. Našli jsme na televizi nějaké nedostatky?

Technické parametry Sony Bravia KD55AG9BAEP

Rozměry bez stojanu 122,6 × 71 × 4,0 cm
Rozměry se stojanem 122,6 × 71,4 × 25,5 cm
Hmotnost bez stojanu 18,7 kg
Hmotnost se stojanem 22,3 kg
Úhlopříčka displeje 55 palců (138,9 cm)
Typ displeje OLED
Rozlišení displeje 3 840 × 2 160 pixelů
HDR ano
Výkon reproduktorů 2×20 W + 2×10 W
Operační systém Android TV
Hlasové vyhledávání ano
EPG ano
Internetový prohlížeč ano
Obchod s aplikacemi Google Play
Počet tunerů (pozemní)
Počet tunerů (satelitní)
Příjem signálů DVB-T/T2, DVB-S/S2, DVB-C
Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
Bluetooth verze 4.2
HDMI
Ethernet
USB 3.0
Záznam na USB úložiště ano
Výstup na sluchátka ne
Cena 75 000 Kč

Konstrukční zpracování: kde je vlastně stojan?

Sony lze považovat za spíše konzervativní značku, která televizory produkuje dlouhá desetiletí. Ani takový výrobce však nemůže zcela přehlížet moderní trendy, a důkazem budiž právě řada AG9. Ta v sobě snoubí japonskou preciznost s minimalistickým designem a důmyslnými technologickými prvky. Samotný panel má velmi malý rámeček, zejména po bočních stranách a nahoře. Spodní část je mírně zesílena, což je ale pravidlem u drtivé většiny dnešních televizí. Výrobce do prostoru umisťuje své logo a bývá zde i malá dioda, která svým blikáním dává na odiv, že přijímá povely z dálkového ovladače. Pro někoho by však, zejména večer, mohl být proužek rušivým elementem, a proto jej lze v nastavení vypnout.

Zadní stranu televize uvidíte většinou pouze jednou, a to kdy ji vybalíte. Zde je tak nutné říci, že mařit čas s více propracovaným vzhledem by bylo trošku zbytečné. Přesto se výrobci snaží a Sony není výjimkou. Jakmile televizi sestavíte a vše nezbytné připojíte, máte možnost celá záda přikrýt plastovými částmi. Zadní část je zajímavá ještě něčím dalším: Sony si dalo záležet na tloušťce a samotný panel má v nejužších místech 5 milimetrů. Tlustší část s nezbytnými proprietami se nachází až níže. Vše je velmi působivé, avšak v praxi poněkud zbytečné. Manipulace s televizí je totiž obtížné, nemáte ji, za co chytit.

Sony KD55AG9BAEP

Pro potřeby testu nám dorazil model s 55palcovou úhlopříčkou, což je dnes standardní velikost. Můžete mít ale klidně požadavky na větší úhlopříčku a Sony vám je dokáže splnit. V nabídce je 65palcová úhlopříčka s příplatkem 30 tisíc korun. Pakliže chcete mít doma takřka skutečné kino, máte možnost sáhnout po 75palcovém modelu. Jeho cena však již převyšuje 200 tisíc korun.

Se stojanem získává televize šmrnc.

Hloubka bez stojanu činí přesně 4 centimetry, což je velmi málo. Hmotnost samotného televizoru je 18,7 kilogramů a pokud připočítáme i stojan, zvýší se na 22,3 kilogramů. Televize je tak již vcelku velká a těžká. Ve výsledku rozhodně nepočítejte, že si s ní například vyběhnete sami do druhého patra. Zabraňují tomu rozměry. Jistotu bezpečné manipulace zajistí až další pár rukou.

Velmi zajímavě je řešený stojan. Ukotvení pomocí čtyř šroubů je vcelku obvyklé, avšak drtivá většina stojanu zmizí v těle televize a vy vidíte jen tenký kovový podstavec, na kterém televize „leží“. Jakmile televizor postavíte, získává finální šmrnc. Vše totiž vypadá tak, jako kdyby zařízení stálo samo o sobě bez stojanu. Případně leželo ve vaší obývací stěně. Jde o důmyslné a dobře vypadající řešení. Netřeba dodávat, že také velmi originální.

Sony KD55AG9BAEP
Líbilo se nám
  • konzervativní a elegantní vzhled
  • neuvěřitelně tenký rámeček
  • výborně vymyšlený podstavec
  • možnost zakrýt celou zadní stranu
Nelíbilo se nám
  • obtížná manipulace s televizí
Diskuze ke článku
Petr
3,5 mm jack na sluchátka je na boku.
A největší model má 77 palců místo 75, ale to je detail.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze