Pokud jste majiteli nového předplatného PlayStation Plus Extra nebo Premium, můžete si zdarma stáhnout zcela nový titul Stray (který je dostupný i pro majitele PC). Právě tímto způsobem Stray pronikl i do mé virtuální knihovny. A přestože kočky příliš nemusím, hra mě svým zpracováním i sympatičností hlavního čtyřnohého hrdiny dosti zaujala a na řádcích níže prozradím, proč si zaslouží i vaši pozornost.
Kolik má kočka životů?
Hned na začátku hry se seznámíte s hlavním čtyřnohým protagonistou, jehož pravé jméno (pokud vůbec nějaké má), stejně jako pohlaví, během hry není zmíněno. Tato kočka má boty toulavé stejně jako další společníci z její smečky, od níž se však záhy nechtěně oddělí. Strmý pád při zdolávání sutin naštěstí přežije a chvíli poté začne prozkoumávat město, které se zprvu zdá jako zcela prázdné... a vy už jistě tušíte, že to nebude tak úplně pravda. Po chvíli pátrání kočka narazí na komunitu robotů, jež v městě zůstali, stejně jako podivné stvoření mírně připomínající krysy, kterým se musí kočka vyhýbat. A tak začíná příběh plný prozkoumávání a zjišťování, co se vlastně stalo, proč jsou ve městě pouze roboti a kam zmizeli všichni lidé.
Příběh Stray se přitom vcelku pěkně odvíjí a nenudí, za což vděčí i některým úsekům, které obsahují menší hádanky. Filmečky (cutscény) vzhledem k menšímu rozpočtu zcela chybí a hlavním lákadlem je tak samotné prozkoumávání světa a kochání se městem osvíceným neony. Nejedná se o hru s otevřeným světem, samotné prostředí je však natolik pěkně zpracováno, že je zkrátka snadné podlehnout touze si důkladně projít veškerá zákoutí, zvlášť když si na nich dali vývojáři tolik záležet a na PlayStationu 5 běží hra v rozlišení 2 160p při 60 FPS.
Zpracování světa a míra detailů je navíc o to působivější, že BlueTwelve Studio je poměrně malé, přesto se vývojářům povedlo připravit zajímavý svět. V některých případech by se od nich mohla učit i podstatně větší studia s více zaměstnanci a většími zdroji. Chytře byla vyřešena rovněž absence dabingu. Respektive dialogy ve Stray nechybí, jedná se však pouze o dialogy textové doplněné o švitoření robotů a mňoukání kočky.
Tím se dostáváme k dronu B-12, jenž pomáhá kočce s protloukáním se nehostinným světem a sám zjišťuje, co se vlastně stalo, neboť ztratil paměť. Jedná se o sympatického společníka a vztah kočky a drona může tak trochu připomínat duo Ratchet & Clank. I v tomto případě nosí kočka drona v batůžku na zádech stejně jako jí pomáhá zdolávat překážky.
Mňau sem, mňa tam
Velmi pěkně si vývojáři poradili i se zpracováním samotné kočky. Ostatně na vývoji hry se podílely osoby, jež mají kočky rády a mají nějaké doma. Předlohou kočce pak měl být Murtaugh, viz příspěvek na sociální síti Twitter. Kočka působí opravdu velmi realisticky, má realistické (kočičí) pohyby, různě se protahuje, vrní, mává ocasem a podobně.
Na PlayStationu 5 se mi také dost líbila pěkně zpracovaná haptická odezva, kdy ovladač různě vibruje a při zmáčknutí tlačítka z něj vychází mňoukání. Během hraní jsem tak překvapil našeho huskyho tajemným mňoukáním z ovladače, na internetu ostatně najdete celou řadu videí koček reagujících na mňoukání ze hry Stray. Dalo by se říct, že i díky tomu se Stray stala virální záležitostí.
Zhodnocení
Stray není a ani se nevydává za dlouhou hru. U konce můžete být zhruba za šest hodin dobré zábavy, herní doba však může být klidně i kratší nebo delší. Podstatné však je, že Stray nenudí, ať už kočky máte rádi, či nikoliv. Vzhledem k tomu, že je pro majitele zmíněných předplatných PlayStation Plus tato hra zdarma a standardně se prodává zhruba za 800 Kč, se podle mě jedná o povedený herní titul, který jde příkladem všem menším hrám a přinejmenším vyzkoušení Stray mohu rozhodně doporučit. .
Foto: BlueTwelve Studios