TP-Link TL-WPA7510 KIT
test

TP-Link TL-WPA7510 KIT

Proč bourat, když už dráty máte?
2

Možná přemýšlíte nad rozšířením vaší domácí internetové sítě, ale investice do Wi-Fi meshe se vám zdá vysoká. Nevadí, alternativou budiž síťové karty powerline, které využijí vašich stávajících rozvodů elektrické sítě. Doba pokročila, maximální přenosové rychlosti již tak nejsou překážkou, nepřijdete navíc ani o Wi-Fi. To dokazuje například TP-Link TL-PA7010KIT, který si dnes podrobně představíme.

Nastavení: zapojíme a spárujeme

Produkty TP-Link nejsou jenom rozšířené, ale také uživatelsky velmi přívětivé. Možná právě to z nich dělá bestsellery napříč různými kategoriemi. Dnes testovaný set je stejně uživatelsky přívětivý jako nedávno testované repeatery, případně přenosné LTE routery, o čemž vás teď přesvědčíme.

Powerline adaptér je nutné zapojit do elektrické sítě poblíž vašeho routeru. Je přitom jedno, zda se jedná o klasický router, případně LTE modem – důležité je, aby měl volný ethernetový konektor. Následně powerline adaptér a router spojíte pomocí jednoho z přiložených LAN kabelů. Nyní přichází na řadu repeater, kterému vyberete místo na základě toho, kam chceme internet v domácnosti rozšířit. V mezonetovém bytě tedy vybereme zásuvku ve spodním patře, v domě například vzdálený pokoj. Vždy je třeba myslet na to, že obě zařízení musí být zapojená ve stejném elektrickém okruhu, což je v případě domu/bytu téměř samozřejmost. Obě zařízení by nemělo dělit více než 300 metrů.

A dál? Na powerline adaptéru stisknete tlačítko Pair a do dvou minut stisknete stejné tlačítko i na repeateru. Vyčkáte zhruba minutu a následně se rozsvítí LED dioda jak na powerlinu, tak také na repeateru. A hotovo! Obě zařízení se v síti šifrovanou formou rozpoznají a vy tak můžete využít ethernetového konektoru na repeateru, připojit LAN kabel a připojit například počítač či notebook. Jednoduché.

Možná ovšem chcete připojit jiné zařízení než to, které je opatřeno ethernetovým konektorem. Žádný problém, repeater je totiž opravdový repeater, takže kromě kabelu dokáže připojit zařízení i bezdrátově, a to díky podpoře Wi-Fi 802.11ac, a to až do rychlosti 300 Mbit/s v pásmu 2,4 GHz, případně 433 Mbit/s v pásmu 5 GHz. Wi-Fi síť se vytvoří automaticky po zapojení, její název a heslo naleznete na malém štítku na zadní straně repeateru. Zároveň se v balení nachází kartička, kde jsou stejné náležitosti uvedeny také.

Pokud se vám nelíbí, že repeater vytvořil vlastní Wi-Fi síť, a vy chcete po celé domácnosti jen jednu síť, kam se připojíte odkudkoli, není problém. Na vašem hlavním routeru stisknete WPS tlačítko a na repeateru následně tlačítko Wi-Fi. Obě zařízení spolu začnou komunikovat a repeater si během minuty „zkopíruje“ nastavení vaší domácí sítě. Na krátký moment se repeater odpojí a jakmile se opět připojí, zakomponuje se do vaší domácí Wi-Fi sítě. Vy se tak připojíte bez jakéhokoliv dalšího nastavování v rámci celého vašeho bytu/domu. Zajímavou funkcí je i Wi-Fi Move, která sama zajistí změnu jakýchkoliv údajů v rámci jedné sítě. Pokud tedy změníte heslo k internetu, powerline se postará o změnu pro všechna zařízení v síti, tedy i repeateru.

Repeater si během minuty „zkopíruje“ nastavení vaší domácí sítě.

Pokud šíření internetu skrze Wi-Fi nevyžadujete, samozřejmě můžete tuto možnost vypnout, a to skrze delší stisknutí tlačítka Wi-Fi. Následně bude repeater internet šířit jen pomocí ethernetového konektoru. A k tomu samozřejmě žádné nastavení potřeba není – stačí zapojit druhý z dodávaných kabelů. Samozřejmostí je možnost připojení dalších powerline adaptérů, které budou komunikovat s tím primárním. Rozšířit signál tak můžete do různých místností na základě velikosti vašeho obydlí.

Líbilo se nám
  • intuitivní párování
  • snadné nastavení Wi-Fi
  • automatické kopírování údajů stávající Wi-Fi sítě

Doprovodná aplikace tpPLC: na mobilu i on-line

Pro správu powerlinu přichystal TP-Link aplikaci tpPLC. Ta funguje jak na smartphonech s Androidem, tak také iOS. Dokonce existuje i varianta pro Windows, macOS a internetový prohlížeč. Připojit se tedy můžete vámi preferovanou metodou, za což TP-Link chválíme.

Aplikace tpPLC na iOS

Aplikace tpPLC umožní správu a zjištění téměř čehokoli. Začneme aplikací pro mobilní telefony, která je bohužel v angličtině, ale díky jednoduchým popiskům a ikonám se v prostředí vyzná téměř každý. Po jejím nainstalování se obě zařízení během okamžiku sama detekují – stačí být připojen k domácí Wi-Fi síti. Powerline adaptér totiž od samého počátku komunikuje s domácím routerem/modemem, a tak jej síť okamžitě najde. Díky spojení powerlinu a repeateru skrze elektrické rozvody se během chvíle ukáže právě i repeater a vy můžete započít se správou obou zařízení.

Máte-li nějaký spotřebič v každé zásuvce, rychlost se sníží.

V první řadě, zařízení si doporučujeme přejmenovat, a to pro snazší rozpoznání. Repeater je od výrobce odlišen pomocí ikony, avšak na první pohled nemusí být zřejmé „co je co“. Skrze aplikaci můžeme instalovat nový firmware, případně spravovat svit LEDek. Na dálku tak diody snadno vypnete, aby vás tak nerušily při spánku. V případě repeateru můžete přímo z aplikace nastavovat i Wi-Fi síť, tedy měnit název a heslo, případně (de)aktivovat pásmo 5 GHz. Vytvořit můžete i síť pro návštěvy, kterou poté jednoduše vypnete. Můžete tak zůstat v klidu, že například vaši sousedé, kteří došli na skleničku, nezneužijí vaši hlavní domácí Wi-Fi síť.

Aplikace tpPLC na iOS

Skrze aplikaci můžete sledovat také Data Rate, tedy jinak řečeno kvalitu průchodnosti. Jak jsme již uvedli, powerline adaptéry spolu komunikují skrze vaši domácí elektroinstalaci, a čím dále jsou od sebe, tím výrazněji klesá rychlost. Vše navíc záleží také na kvalitě vašich rozvodů s tím, že domy/byty s novými rozvody umožní maximální rychlost 1 000 Mbit/s, zatímco staré domy se starými rozvody mohou umožnit kupříkladu jen polovinu. Hodně také záleží na vytížení vaší elektrické sítě. Pokud máte nějaký spotřebič v každé zásuvce, rychlost se sníží. Pokud powerline zapojíte na druhé straně domu, rychlost se může snížit až na téměř nepoužitelné hodnoty.

tpPCL pro macOS
tpPLC pro macOS

Přímo skrze aplikaci se lze připojit také do webového prostředí aplikace, která nabízí trochu podrobnější správu. Můžete zde například filtrovat MAC adresy, nastavit automatické vypnutí/zapnutí Wi-Fi sítě či rodičovsky dohlížet nad vašimi potomky. Skrze web lze rovněž sledovat reporty a zálohovat nastavení.

Diskuze ke článku
Martin
Ahoj..nemá někdo tip na zařízení s 1 powerline a vícero repeatry ? Za rozumnou cenu a funkčnost.
Díky
Maniak
Hezky napsaný článek ale teď jsem řešil spojení přes dvě patra a dvoje hodiny a tento typ na úplně nových rozvodech měl ztrátu i v bytě už přes 50%. v 1 patře ztráta 90%
Nejlépe se mě osvědčil typ TL-PA4010Kit dal to v jedné sadě se ztrátou 80% obě patra. říkám si hmmm tak koupím ještě dva a pohoda. Což jsem učinil ale ejhle rychlost zůstala pořád stejná. říkám si nastavím v aplikaci aby si to předávalo 1-2-3-4 ale to se nepovede umí to jen z jedničky dávat pořád stejně. nakonec jsem to vyřešil tak že jsem spároval 1-2 a 3-4 a 2-3 propojil na hulváta síťákem kabelem.

Takže doporučuji typ PA4010 nikoli 7510 paradoxně je levnější lepší a menší.
Pokud se pletu a lze to v aplikaci nějak nastavit aby si předávali napište.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze