V České republice vznikne nový výrobní závod na superpočítače

V České republice vznikne nový výrobní závod na superpočítače
Fotografie: pixabay.com
  • Společnost Hewlett Packard Enterprise pokračuje ve významných investicích v Evropě vybudováním výrobního závodu na vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC) a systémy pro podporu umělé inteligence (AI) nové generace
  • V novém závodě se budou vyrábět špičkové systémy HPE připravené na míru potřeb zákazníků
  • Pomáhat budou s pokrokem ve vědeckém výzkumu, rozvojem nasazení metod AI a ML (strojového učení) a posílením inovací

Specializovaný HPC výrobní závod, který je součástí čtyř globálních lokalit, kde společnost HPE vyrábí HPC systémy, se bude nacházet v Kutné Hoře – vedle stávajícího evropského závodu HPE na výrobu standardních serverů a řešení pro ukládání dat. Výroba v novém závodě bude zahájena ve třetím kvartále 2022.

Budováním superpočítačů nové generace získají evropské organizace silný základ pro urychlení vědeckých objevů využitím příležitostí plynoucích z exponenciálního růstu dat, posílení digitální suverenity a inovačního potenciálu, přispějí tak k navyšování ekonomických hodnot,“ řekl Justin Hotard, výkonný viceprezident a generální ředitel HPC & AI společnosti HPE. „S novým výrobním závodem v Kutné Hoře jsme odhodlání Evropu v tomto úsilí podporovat. Jde o další významnou investici mezi našimi iniciativami v oblasti výzkumu a vývoje, které jsme v Evropě uskutečnili. Kutná Hora se tak stává místem, ve kterém budou vznikat přední nejmodernější superpočítačové a AI systémy.

HPE v případě HPC disponuje silnými základy

Již nyní má společnost HPE v Evropě vybudovanou rozsáhlou instalovanou bázi v HPC a AI, která se zaměřuje na podporu národních iniciativ s cílem poskytnout zdroje pro komplexní vědecké výzkumy, které jsou rozhodující pro řešení náročných globálních výzev, jako je předpovídání a příprava na extrémní počasí, diagnostika a léčba nemocí a zlepšení potravinové bezpečnosti a udržitelnosti. Získání přístupu k technologiím nové generace, které přinesou další neocenitelné poznatky a schopnosti pro inovace v oblasti umělé inteligence, je pro Evropu ve snaze o dosažení digitální suverenity přitom zásadní.

Společnost HPE v Evropě spolupracuje na řadě projektů, včetně European HPC Joint Undertaking (EuroHPC JU), což je iniciativa mezi EU, evropskými zeměmi a průmyslovými technologickými partnery s cílem koordinovat a kombinovat své zdroje vedoucí k vývoji pre-exascale a exascale superpočítačů světové úrovně v Evropě. Prostřednictvím EuroHPC JU již HPE navrhla a staví superpočítač LUMI pro CSC – IT Centrum pro vědu ve Finsku, který je považován za pre-exascale superpočítač a dodala superpočítač Karolina pro superpočítačové centrum IT4Innovations v České republice.

Superpočítač

Kromě toho se společnost HPE zavázala podporovat místní evropské iniciativy v oblasti HPC a AI, investovala do oblasti výzkumu a vývoje, jako je Center of Excellence ve francouzském Grenoblu, které je otevřeno širší komunitě vědců, výzkumným pracovníkům a inženýrům k provádění testů a tvorbě řešení nové generace. HPE také pokračuje v podpoře francouzského projektu „AI for Humanity“, který v březnu 2018 oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron, s cílem podpořit průmysl ve využití AI metod, a tak posílit hospodářský růst. Na podporu této mise HPE rozšířila svá partnerství v oblasti AI ve Francii o připravovaný superpočítač Adastra pro GENCI-CINES, superpočítač Jean Zay pro GENCI a superpočítač pro Maison de l'Intelligence Artificielle. Všechny tyto kroky pomáhají evropským organizacím k tomu, aby těžily nové významné poznatky z exponenciálně rostoucích dostupných dat.

HPC a AI řešení pro evropské zákazníky budou vyráběna lokálně

Nový výrobní závod bude vyrábět a dodávat dvě hlavní produktové řady. Systémy HPE Apollo, ideální řešení pro náročné HPC aplikace a podporu využívání AI. Druhou řadou budou superpočítače HPE Cray EX, které jsou navrženy jako špičkové superpočítače nové generace a poskytují bezprecedentní výkon při řešení nejnáročnějších globálních vědeckých a AI úkolů.

Obě produktové řady nabízejí komplexní řešení zahrnující standardní a akcelerované výpočetní jednotky, software, sítě, datová úložiště a disponují vysoce efektivním kapalinovým chlazením. Nový závod je také navržen tak, aby splňoval specifické výrobní požadavky na HPE systémy chlazené kapalinou, což je ideální způsob chlazení pro nejmodernější systémy náročné na výpočetní výkon pro podporu HPC a AI aplikací. Výrobní prostory jsou vybaveny podlahou vyztuženou tak, aby unesla hmotnost superpočítačů HPE Cray EX, které dosahují hmotnosti až 8 000 liber (3 628 kilogramů) na jednotlivou skříň, a obsahuje vodní okruh mezi superpočítači a zařízením na střeše pro zchlazení horké vody používané pro chlazení superpočítačů právě budovaných a testovaných na lince výrobního závodu.

HPE pokračuje v důvěryhodném partnerství se společností Foxconn

Produkcí a expedicí HPC systémů v Kutné Hoře byla pověřena opět společnost Foxconn, dlouholetý partner HPE. Díky tomu bude v Evropě docházet k hladkému odbavení objednávek na tyto systémy. Stejně, jak se to nyní děje v případě serverů a úložných řešeních v již fungujícím závodě HPE v Kutné Hoře.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze