V pražské zoologické zahradě se ve čtvrtek ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. O jeho narození informoval ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek na Twitteru. Uvedl také, že se jedná o prvního luskouna narozeného v Evropě. Luskouni krátkoocasí patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Jejich přirozeným prostředím je Asie. Ve volné přírodě je můžete najít v Nepálu, Myanmaru, jižní Číně a na Tchaj-wanu. Pražská zoo je druhou zahradou v Evropě, která luskouny chová. „Váží 135 gramů a ze všeho nejvíc připomíná smrkovou šišku,“ uvedl ředitel zoo.
První v Evropě!
— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) February 2, 2023
Dnes před čtvrtou hodinou ráno porodila samička luskouna krátkoocasého Run Hou Tang mládě. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě. Váží 135 gramů a ze všeho nejvíc připomíná smrkovou šišku.
Foto -mb-, @zoo_praha pic.twitter.com/3p2RN9yKK8
Podle informací pražské zoo existuje osm druhů luskounů, kteří žijí v jižní Asii a Africe. Kvůli jejich šupinám se řadí mezi nejvíce pašované savce. Podle čínské medicíny mají jejich šupiny léčivý účinek. Luskouni vždy přivádějí na svět pouze jedno mládě, které se dlouhou dobu vozí na ocasu matky. Při narození jsou šupiny mláďat měkké a světlé. Během několika dní však ztmavnou a ztvrdnou. Šupiny slouží k ochraně před predátory. V případě ohrožení se stočí do klubíčka, a tím ochrání nechráněné části svého těla, konkrétně hlavu a břicho.