Praxe někdy přináší ukázky hackingu, nad kterými zůstává rozum stát. Kdybyste je viděli ve filmu, pak byste se nejspíš jenom pobaveně usmívali a mysleli si o scénáristech svoje. Jenže tento příběh o hackování domácích asistentů pomocí laseru a systému čoček je skutečný a stojí za ním vědci z tokijské a michiganské univerzity. Ti už mu také dali jméno – Lights Commands.
O co jde? Podstatou každého mikrofonu je membrána, která zachytává chvění vzduchu a převádí ho na elektrický signál. V tomto případě chytrý reproduktor pozná, že jej oslovíte příkazem OK, Google nebo jiným a snaží se pak následně zpracovat váš požadavek.
Chvění membrány však lze docílit i bez pohybu vzduchu, a to pomocí laseru. Stačí vědět, jak modulovat zvuk a pomocí čoček zamířit paprsek na reproduktor. Nevadí ani zavřené okno a vzdálenost může být až 100 metrů. Napadnout lze takto prakticky každý chytrý reproduktor a také mobilní telefony nebo tablety. Ty však mají méně citlivé mikrofony, takže je maximální vzdálenost okolo 20 metrů.
Možná si říkáte, že se jedná jen o kuriozitu. Vědci ale varují, že je systém reálně zneužitelný v případě, že je napojen na chytrou domácnost. V takovém případě můžete například dát asistentovi pokyn, aby otevřel dveře od garáže. Jak ukazuje video, toto přání ochotně splní.