Lety do vesmíru jsou prakticky na denním pořádku, většinou se ale jedná o raketu Falcon 9 od SpaceX, která je z větší části znovupoužitelná. To se dá říct i o jiných raketách dalších společností – pořád ale existují rakety, které po vynesení nákladu do vesmíru nekontrolovatelně padají zpět na zem. A nejde jen o ně, ale o testovací lety, které vybuchují a trosky opět nekontrolovatelně padají na zem – naštěstí většinou do oceánu. A kromě raket jsou tu i satelity, které obíhají kolem Země, a ne všechny shoří kompletně v atmosféře.
Veškeré vesmírné smetí ohrožuje leteckou dopravu, která je stále hustší. A jelikož je vesmírných letů více a tím je i více satelitů na oběžné dráze, tím větší je riziko střetu odpadu s letadlem. Potvrdila to i nově zveřejněná studie, která zjistila, že regiony s vyšší hustotou velkých letišť mají 0,8% šanci za rok, že dojde k nekontrolovatelnému návratu vesmírného odpadu. „Tato míra stoupá na 26 % pro větší, ale stále rušné oblasti vzdušného prostoru, jako jsou oblasti na severovýchodě Spojených států, severní Evropě nebo v okolí velkých měst v asijsko-pacifické oblasti,“ uvedli vědci ve studii.
I když je tedy stále kolize letadla a vesmírného odpadu velmi nízká, pokud by se tak stalo, mohlo by se jednat o fatální srážku. Toto téma se více otevřelo poté, co sedmý letový test rakety Starship dopadl sebedestrukcí rakety, jejíž trosky padaly nad Tichým oceánem a některé byly podle space.com nalezeny i na souši. Zničení rakety ale přineslo i několik odklonů letadel, které se nacházely v blízkosti. Ačkoliv nehrozilo bezprostřední nebezpečí, u letadel je kladen velký důraz na bezpečnost ve vzduchu.
Uncontrolled space debris reentries are of growing concern for air traffic, as SpaceX's recent Starship Flight 7 showed. https://t.co/YZIFlCIspH
— SPACE.com (@SPACEdotcom) February 3, 2025
Riziko kolize by se mohlo snížit, pokud by u veškerých misí byl požadován řízený návrat do oceánu. I kdyby se tak ale stalo, už nyní je na oběžné dráze více než 2 300 raketových částí, které postupně snižují svoji výšku a při vstupu do atmosféry kompletně neshoří. Kam dopadnou zbývající trosky není nikdy jisté. Přestože je více než 70 % planety pokryto vodou, trosky čas od času dopadají na obydlené části a kromě jiného mohou vypouštět i nebezpečné chemikálie.