Volnočasové aktivity od dnešního dne pouze pro očkované nebo po prodělání nemoci

Volnočasové aktivity od dnešního dne pouze pro očkované nebo po prodělání nemoci
Fotografie: unsplash.com
  • Nyní je možné se prokazovat při volnočasových aktivitách pouze očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci v posledních 180 dnech
  • Nebude možné se prokazovat antigenním ani PCR testem
  • Výjimka platí pro dětí do 12 let, které se nemusí prokazovat vůbec
  • Testy budou moci využívat mladí do 18 let nebo osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů

Vláda ČR schválila ve čtvrtek 18. listopadu mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, na základě kterého bude od 22. listopadu 2021 možné prokazovat se při volnočasových aktivitách pouze očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Skončí tak uznávání antigenních a, až na výjimky, také PCR testů. Antigenní a PCR testy od 22. listopadu nebudou nově součástí OTN a nebude možné se jimi prokazovat v místech, kde se OTN vyžaduje, jako například restaurace, provozovny služeb (kadeřnictví, kosmetika apod.), vnitřní sportoviště, plavecké bazény, různé hromadné akce.


Výjimka platí pro děti do 12 let, které se stejně jako doposud nebudou muset prokazovat vůbec. Testy budou moci i nadále využívat mladí od 12 do 18 let nebo osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Těm ale lékař musí důvod kontraindikace očkování zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN). Dále se bude možné prokazovat testem také například při nástupu do lázeňské péče, ubytování na vysokoškolských kolejích nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR testy i testy antigenní ale výhradně odebrané zdravotníky se budou uznávat i pro návštěvy nemocnice nebo zařízení sociálních služeb, včetně přítomnosti otce u porodu.


„Jsme ve velmi vážné situaci, o čemž svědčí i aktuální čísla diagnostikovaných případů. Jsme přesvědčeni, že epidemie se nešíří kvůli očkovaným. To neznamená, že se nemohou nakazit, ale očkovaní nezaplňují nemocnice. Proto jsme rozhodli, že lidé, kteří chtějí využít služeb, zajít si do restaurace, někde se ubytovat nebo se zúčastnit hromadných akcí, se budou muset prokázat už jen certifikátem o dokončeném očkování nebo potvrzením o prodělání COVID-19 v posledních 180 dnech,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že opatření bude platit také pro svatby, pohřby a další podobné akce.

Rozočkovaní, kteří mají po první dávce nebo ještě nemají dva týdny po druhé, budou muset předložit společně s potvrzením o dávce také PCR test. Budou mít ze zdravotního pojištění hrazených pět PCR testů za měsíc. Lidé s dokončeným očkováním pak dva PCR testy měsíčně.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze