Vzorem měst budoucnosti je futuristické Masdar City

10
Vzorem měst budoucnosti je futuristické Masdar City
Fotografie: aspen.pr
  • Projekt začal vznikat jen pár kilometrů od Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech v roce 2006
  • Dnes má více než dva tisíce obyvatel a dále roste
  • Jedná se o město plné ekologických řešení, technologických novinek a pracující výhradně s obnovitelnými zdroji

Masdar City je stavěno na základě osvědčených postupů, s použitím udržitelných stavebních materiálů a energeticky účinných technologií. Díky tomu je celé město nadstandardně šetrné ke spotřebě elektrické energie nebo vody a dalších zdrojů. Veškerá energie zde pochází výhradně z obnovitelných zdrojů. Celý projekt Masdar City podporuje výzkumné a vývojové iniciativy a inovativní pilotní projekty na podporu inteligentních technologií. Tyto technologie jsou zde také instalovány a zkoušeny v náročných podmínkách.

Masdar City

Město je založeno na šetrném přístupu k životnímu prostředí – i v otázce dopravy. Zakládá si na tom, že klasické automobily zůstávají na okraji města, v ulicích pak jezdí pouze bezemisní vozítka, zejména elektromobily. Klíčový je proto také propracovaný systém bezemisní veřejné dopravy. V jednom z pilotních programů se zde zkoumá také potenciál mobility založené na vodíkovém pohonu.

Architekti města se snaží za použití nejmodernějších technologií budovat právě zde, v tomto nehostinném a vyprahlém prostředí, příjemné místo k životu. Za celkovým návrhem Masdaru stojí tým britského architekta Sira Normana Fostera. Ten od počátku pracoval s dobrou znalostí tradičních stavebních prvků arabských měst. Domy jsou proto uspořádány tak, aby vrhaly stín co nejefektivněji na veřejné komunikace a sousední budovy. To je osvědčený recept na snížení teploty, průměrná teplota v Masdar City je tak až o 20 °C nižší než v okolní krajině za hranicemi města. Nezbytná klimatizace, která je potřebná v budovách, pak chytře využívá chlad spodních vrstev země.

Masdar City

Jedna z konkrétních technologií, která je v Masdar City použita pro ekologické osvětlení vnitřních prostor, jsou světlovody. Do města budoucnosti je dodává česká společnost Lightway. „Pomocí našich světlovodů se zde bude osvětlovat například prostor podzemní dráhy,“ řekl Jakub Brandalík, ředitel společnosti Lightway. „Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či střeše. Následně světlo vedou vysoce reflexním tubusem přímo do interiéru, který potřebujete prosvětlit.“ Díky tomuto způsobu je přivedeno do prostoru světlo, ale ne teplo, které právě v těchto podmínkách musí zůstávat venku. „Vhodné využití zde má i náš patent Lightway Blue Performance, který zajišťuje že ve světlovodu i při obrovském rozdílu teplot nekondenzuje voda,“ vysvětluje.

Masdar City

Mezi další české firmy, které se na budování Masdaru podílejí, patří například výrobce mobiliáře z Bílovic, který dodává do města budoucnosti odpadkové koše, popelníky či stojany na kola, zájem prý je i o chytré lavičky.

Diskuze ke článku
Tom
A staví to filipínští polootroci za minimální mzdu za hrozivých životních podmínek?
rendhark
To je všechno krásný. Ale co z toho opravdu vymysleli, nebo postavili oni?
Ondřej
Až dojde ropa tak Dubaj a tohle město budou města duchů.
Tomba
Emiráty to naopak dělají chytře. Až dojde ropa, Saudové a mnoho dalších budou v háji, ale zde budou tato města středem turistického ruchu a navíc budou finančně na desetině náročnosti klasických měst. Kéž by komentáře nepsali lidé, co o tématu neví nic.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze