Nadace Wikimedia zaznamenala od ledna 2024 50procentní nárůst šířky pásma využívaného ke stahování multimediálního obsahu, uvedla nadace v tiskové zprávě na wikimedia.org. Není to však proto, že by lidé zatoužili po encyklopedických znalostech. Nárůst využívání způsobily tzv. crawlery umělé inteligence neboli automatizované programy, které shromažďují obrázky, videa, články a další soubory Wikimedia s otevřenou licencí, aby mohly trénovat generativní modely umělé inteligence.
Pokud se vám tedy zdá, že Wikipedia a její další součásti reagují pomaleji, nebo častěji vracejí chybové hlášky, toto by mohla být možná příčina. Například když v prosinci zemřel Jimmy Carter, zvýšený zájem lidí o video z jeho prezidentské debaty s Ronaldem Reaganem způsobil, že se některým uživatelům stránky načítaly pomalu. Množství provozu generované roboty je bezprecedentní a představuje rostoucí rizika a náklady.
Wikimedia uvedla, že při bližší analýze zjistila, že 65 procent provozu, který spotřebovává zdroje, pochází od botů. To už způsobuje neustálé potíže i týmu, který musí obzvláště agresivní roboty blokovat. Nadace, která je závislá na darech lidí, aby mohla dále fungovat, musí přilákat nové uživatele a přimět je, aby se o její věc zajímali. „Náš obsah je zdarma, naše infrastruktura nikoli,“ uvedla nadace. Musí, protože nevidí žádné známky toho, že by se provoz související s umělou inteligencí měl v dohledné době zpomalit.