Australská laboratoř ztratila přehled o stovkách nebezpečných virů

Australská laboratoř ztratila přehled o stovkách nebezpečných virů
Fotografie: unsplash.com
  • Vzorky se ztratily už v roce 2021, kdy došlo k poruše mrazáku, ve kterém byly uloženy
  • Jednalo se o 323 vzorků viru Hendra, lyssaviru a hantaviru
  • Riziko, že by se viry dostaly mezi veřejnost, je malé a v oblasti nebyly žádné nákazy hlášeny

Státní laboratoř v Queenslandu v Austrálii řeší závažnou biologickou hrozbu poté, co se zjistilo, že 323 vzorků nejrůznějších virů zmizelo z laboratoře, a to už v roce 2021. Australský ministr zdravotnictví Tim Nicholls na začátku prosince podle ABC News uvedl, že bylo zahájeno vyšetřování kvůli závažnému porušení protokolu biologické bezpečnosti. Materiál, který se ztratil, obsahoval vzorky viru Hendra, lyssaviru a hantaviru a ke zmizení došlo poté, co se porouchal mrazák, ve kterém byly vzorky uchovávány.

Nicholls sdělil, že porušení protokolu bylo odhaleno až minulý rok v srpnu, kdy laboratoř nebyla schopna jasně uvést, zda byl materiál odstraněn nebo zničen. Na druhou stranu však neexistuje žádný náznak toho, že by mohlo dojít k odcizení těchto virů a mezi lidmi se neevidují žádné případy nakažení těmito viry. „Za posledních pět let nebyly mezi lidmi v Queenslandu zjištěny žádné případy Hendra nebo lyssaviru a v Austrálii nebyla nikdy hlášena infekce hantavirem u lidí,“ uvedl hlavní zdravotnický ředitel Dr. John Gerrard.

Virus Hendra je zoonotické onemocnění a může se tak šířit pouze ze zvířat na lidi. Podle gizmodo.com je pro něj přirozeným hostitelem netopýr. Lyssavirus je nakažlivý nejvíce pro savce a hantavirus je nebezpečný zejména pro hlodavce. Ten navíc v dané oblasti nikdy nebyl potvrzen u člověka. Pokud došlo k tomu, že byly vzorky někde „zapomenuty“ a ponechány v nelaboratorních podmínkách, je velmi pravděpodobné, že brzy přestaly být nebezpečné.


Ačkoliv v tomto případě se neočekává, že by ztráta virů měla dopad na veřejnost, i vzhledem k uplynulé době, je tento případ znepokojivý z důvodu možných následných úniků. Špatné zacházení a ukládání vzorků může způsobit ohniska nemoci, která se rozšíří po celém světě. I u pandemie covid-19 se stále řeší, zda nešlo o virus uniklý z laboratoří. Queensland Health se tak bude celým případem zabývat a navrhne řešení, aby se podobná situace nemohla opakovat.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze