Češi tráví u TV stále více času. Především kvůli koronaviru, ukazují data

Češi tráví u TV stále více času. Především kvůli koronaviru, ukazují data
Fotografie: Realme
  • V domácnostech můžeme sledovat značný nárůst sledovanosti televize, nově i té online
  • Z dat televize přes internet Lepší.TV vyplývá, že za měsíce říjen a listopad zaznamenala služba nárůst uživatelů o 20 %
  • Během druhé vlny pandemie diváci nejvíce sledovali filmy (skoro 33 %) a seriály (skoro 28 %), denně strávili u TV průměrně 3,5 hodiny
  • Zájem o zpravodajství klesl o 7 %, oproti první vlně koronaviru

Jak využít svůj volný čas je otázkou většiny Čechů, a to především během pandemie, kdy se musíme přizpůsobit vládním nařízením a naše možnosti jsou značně omezené. Mimo sport a více času stráveného v přírodě propadla řada Čechů kouzlu sledování televize. To potvrzují data ryze české televize přes internet Lepší.TV, která za měsíce říjen a listopad 2020, tedy období, ve kterém se často skloňovalo slovo lockdown, zaznamenala 20% nárůst uživatelů.

Den je dlouhý a karanténa taktéž, brzy se stmívá a není divu, že stále přibývá Čechů, kteří čas tráví u televize. Navíc jim už nestačí klasické vysílaní, a proto vyhledávají služeb online televizí, kde je pouze na nich, co a kdy budou sledovat. Navíc, pokud mají porovnat ceny za služby klasických poskytovatelů se základními balíčky programů s cenami za služby nových platforem a více než stovkou kanálů, vedou potom ty přes internet,“ říká Pavel Górecki, ředitel Lepší.TV.

Češi preferují filmy

Ve sledovaném období strávili diváci u svých oblíbených programů každý den zhruba 3,5 hodiny. Nejvíce sledovali filmy. Přesně 32,63 % uživatelů využívá digitální televizi právě kvůli její široké nabídce filmů – diváci mají na výběr například od kriminálních filmů, hororů a fantasy až po historické a romantické snímky. Druhou oblíbenou sledovanou kategorií jsou seriály, u kterých strávilo svůj volný čas téměř 27,91 % diváků. U zábavných pořadů tráví čas 13,64 % diváků, což je velmi podobný čas, který lidé věnují sledování zpráv (10,71 %). Zajímavé je, že je to zhruba o 7 % méně než při první vlně koronaviru. Po seriálech následuje sledování dokumentů, ze statistiky vyplývá, že se jedná o 10,71 % diváků.

Žebříček sledovanosti jednotlivých typů pořadů hovoří jasně. Lidé se rádi baví a u televize hledají zejména odpočinek a odreagování. Filmy, seriály a zábavné pořady diváci rádi doplňují dětskými pořady (4,71 %), to převážně ve chvílích, kdy se snaží zabavit své malé ratolesti. Do žebříčku nejsledovanějších typů pořadů na základě stráveného času se dostaly i pořady věnované sportu, ale také erotice, kterou vyhledávají v televizi přes internet necelá dvě procenta uživatelů.

Filmový TIP navíc

A jaké filmy u diváků Lepší.TV vedou? Za druhé vlny pandemie COVID-19 se Češi opět vrátili už ke kultovnímu čarodějskému učni. Na žebříčku sledovanosti vítězí Harry Potter a Kámen mudrců (a celá sága), dále pak Joker, Ježek Sonic, Ledové království II, Souboj titánů či Volání divočiny.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze