Velcí technologičtí giganti stejně jako nejrůznější vizionáři si kladou otázku, co jednou nahradí internet. Respektive, co se stane dominantní složkou, co propojuje celé lidstvo. Mark Zuckerberg oznámil nejdříve svým zaměstnancům a posléze i v obsáhlém rozhovoru na theverge.com, že to bude tzv. „metaverse“, v jehož budování by Facebook rád hrál zásadní roli. Tento pojem není nikterak nový. Poprvé se objevil v díle Snow Crash od Neala Stephensona z roku 1992. Popisuje spojení fyzické, rozšířené a virtuální reality, kterou lidé vzájemně sdílejí v online prostoru.
Někdy se tento tento prvek podaří naplnit i pomocí současných technologií. Kupříkladu, když se kvůli koronavirovým omezením odehrávají koncerty v on-line hrách namísto toho, aby jen běžel videopřenos z prázdného sálu. Během karantény i šéf Facebooku přemýšlel o tom, jakým způsobem komunikujeme. Sledovat zářící obdélníky světla nebo spoléhat jenom na hlas je podle něj zoufale málo vzhledem k tomu, jaké možnosti dnešní technologie nabízejí nebo mohou nabídnout. Přestože se rozhovor uskutečnil přes Zoom, Zuckerberg v něm přemítal, že jednou by to mohlo vypadat tak, že by redaktor seděl na gauči u něj v pracovně. Ovšem ne fyzicky, ale za použití kombinace virtuální a rozšířené reality. I když se Facebook v této oblasti silně angažuje, metaverse by mělo být přístupné každému bez ohledu na jeho technologické vybavení.
Vzniknout by tak mohl úplně nový svět, který by vytvořil zcela nové podnikatelské příležitosti a profese. Tedy minimálně takový průlom, jaký znamenalo masové rozšíření internetu. Komentář listu však připomíná, že načasování takového oznámení není zrovna vhodné. Facebook totiž čelí kritice za nezvládnutí situace okolo šíření dezinformací a řada zákonodárců se snaží prosadit jeho rozdělení nebo omezení. Mark Zuckerberg naproti tomu sní o světě, kde bude mít nad lidmi ještě větší kontrolu.