Srpen si pro nás přichystal hned několik vesmírných úkazů, které jsme mohli pozorovat. 2. srpna jsme viděli na obloze superúplněk a v polovině měsíce pak vyvrcholil roj Perseid, kdy jsme mohli celou noc sledovat padající meteory neboli padající hvězdy. Konec prázdnin se blíží, ale Měsíc si pro nás nachystal ještě jeden superúplněk, který nastane dnes v noci. V 18 hodin bude mezi Zemí a Měsícem podle Astronomického ústavu ČR vzdálenost pouhých 357 185 km, což je ještě o několik set kilometrů blíže, než bylo 2. srpna a je to přibližně o 50 tisíc kilometrů blíže, než když je Měsíc v nejvzdálenějším bodě od Země.
Dnešní superúplněk dostává pojmenování „modrý“. Na obloze ale modrý Měsíc nehledejte, přídomek modrý nemá s barvou nic společného. Takové pojmenování dostal jen kvůli tomu, že se jedná o druhý úplněk v jednom měsíci. Dokonce ani pojem superúplněk není astronomický pojem. Podle Hvězdárny a planetária Brno jej poprvé použil v roce 1979 Astrolog Richard Nolle a jako superúplněk začal označovat všechny úplňky, kdy se Měsíc od Země nachází blíže jak 360 000 km. Důvod, proč byla tato hranice zvolena, není jasný, ale je pravdou, že Měsíc je vzdálen na více jak 360 000 km po téměř celou dobu své oběžné dráhy.
Jak vzniklo pojmenování modrý?
Modrý úplněk je spojený s anglickým úslovím „once in a blue moon“. V češtině používáme ekvivalent „jednou za uherský rok“. Značí to tedy to, že se jedná o událost, která se stane jen jednou za určitý čas. Když se k tomu připočte i to, že je Měsíc v tuto dobu nejblíže Zemi, vzniká opravdu jedinečná možnost tento jev pozorovat.
The rare Super Blue Moon rises on Aug. 30 and you can watch it online for free https://t.co/JIITmHHKFg pic.twitter.com/HYOfcBS1Th
— SPACE.com (@SPACEdotcom) August 29, 2023
A pokud vás zajímají i jiné objekty na obloze než jen Měsíc, aktuálně je k nám nejblíže i planeta Saturn. Ten je aktuálně v opozici, tedy na naší obloze je přímo naproti Slunce a zároveň je k Zemi nejblíže, a to 1 miliardu a 311 milionů kilometrů. A na obloze jej nemusíte ani složitě hledat, bude totiž hned vedle Měsíce.