Světová meteorologická organizace (WMO) v nové zprávě uvedla, že teploty v Evropě se za posledních 30 let více než zdvojnásobily oproti celosvětovému průměru a další oteplování bude mít za následek navýšení počtu lesních požárů, záplav a budou ovlivněny i ekosystémy. Teploty v Evropě mezi lety 1991–2021 stoupaly v průměru o 0,5 °C za desetiletí. Alpské ledovce od roku 1997 do roku 2021 ztratily 30 metrů tloušťky ledu. Minulý rok si změny klimatu vyžádaly stovky obětí a způsobily hospodářské škody přesahující 1,2 bilionu korun. Většinou se jednalo o povodně nebo bouře.
A děje se tak i přesto, že státy Evropské unie snížily od roku 1990 do roku 2020 emise skleníkových plynů o 31 % a Evropa také patří mezi nejpokročilejší, co se týče včasného varování před extrémním počasím, jako jsou povodně nebo vysoké teploty. „Evropa představuje živý obraz oteplujícího se světa a připomíná nám, že ani dobře připravené společnosti nejsou v bezpečí před dopady extrémních povětrnostních jevů. V letošním roce, stejně jako v roce 2021, byly velké části Evropy postiženy rozsáhlými vlnami veder a suchem, což podněcovaly lesní požáry. V roce 2021 způsobily mimořádné záplavy smrt a zkázu,“ řekl generální tajemník WMO prof. Petteri Taalas a dodal, že Evropa může hrát důležitou roli ve snižování emisí skleníkových plynů. Dle Pařížské dohody by měla být Evropa do roku 2050 uhlíkově neutrální.
Temperatures in Europe increased by the highest of any continent over the last 30 years. The #StateOfClimate in Europe presents a live picture of a warming world.
— World Meteorological Organization (@WMO) November 2, 2022
Press release👉 https://t.co/fvRzBUauOL
🤝@CopernicusECMWF pic.twitter.com/KRvhGiHOOv
V budoucnu se očekává nárůst katastrof, které budou souviset se změnou klimatu. Jedná se především o zvyšování teploty po celé Evropě, což povede k vlně veder. Zvyšování teploty se očekává i v případě, že by se snížily emise skleníkových plynů. Vlny veder patří přitom k nejsmrtelnějším extrémním klimatickým jevům, což je spojeno i se stárnoucí populací, která na vysoké teploty velmi špatně reaguje. Vyšší teploty také mohou vést k nárůstu alergií na různé pyly, častější onemocnění přenášené klíšťaty nebo astma.
Dopady oteplování se netýkají pouze lidí – bude mít vliv i na ekosystémy, jelikož zvýšené teploty budou mít za následek více lesních požárů a naopak i záplav. Změny se dotknou i dopravní infrastruktury, jelikož není připravena na dlouhé vlny veder, silné lijáky nebo vítr. To všechno může dopravu ochromit.