Filtry modrého světla nejspíše k lepšímu spánku nepomáhají

Filtry modrého světla nejspíše k lepšímu spánku nepomáhají
Fotografie: Laura Chouette, unsplash.com
  • Univerzita rozdělila dobrovolníky na tři skupiny
  • Zkoumala jejich kvalitu spánku
  • Výsledky hovoří spíše proti používání samotného telefonu

Mezi lidmi je už po léta zažitá představa, že modrá složka umělého světla je jejich nepřítel podobně jako mikroplasty nebo „éčka“. Ve zkratce má světlo o určité vlnové délce schopnost zahrávat si s produkcí spánkových hormonů, následně se naruší spánkový cyklus a nekvalitní odpočinek pak má vliv prakticky na vše: od snížené imunity až po možný rozvoj nádorových onemocnění. Proto se v poslední době staly populární tzv. filtry modrého světla, které na softwarové úrovni omezují modré světlo, takže se bílá jeví spíše jako žlutá. Najdeme je jak ve Windows 10, tak i v mnoha distribucích Androidu. A kdo chce mít maximální jistotu, může si i koupit brýle se žlutými skly.

Na Birgham Young University se rozhodli prověřit, nakolik je tato představa správná a případně, jak moc závažné mohou být následky ponocování u mobilu nebo počítače. Podstatou bylo rozdělení dobrovolníků do tří kategorií: ti, kteří používali svůj iPhone v noci s vypnutou funkcí Night Shift, ti, kteří jej používali v noci se zapnutou funkcí, a lidé, kteří smartphone před spaním nepoužívali vůbec. Celkem 167 dospělých osob ve věku 18 až 24 let bylo během spánku sledováno pomocí akcelerometru, který monitoroval jejich aktivitu. U účastníků, kterým bylo řečeno, aby před spaním používali telefon, byla použita také aplikace pro sledování telefonu.

A výsledek? Mezi skupinami nebyly zjištěny žádné rozdíly ve kvalitě spánku. Pouze „mírný rozdíl“ v délce spánku pak studie zaznamenala v případě srovnání skupin, která telefon používala a která ne. Samotný filtr modrého světla však žádný prokázaný vliv neměl.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze