Gran Turismo Sophy je umělá inteligence, která předčí nejlepší lidské řidiče

Gran Turismo Sophy je umělá inteligence, která předčí nejlepší lidské řidiče
Fotografie: Sony AI, Polyphony Digital, Sony Interactive Entertainment
  • Umělá inteligence překonala čtyři nejlepší světové závodníky Gran Turismo
  • GT Sophy se umí rozhodovat ve zlomku sekundy v reakci na rychle se vyvíjející závodní situace
  • Řídí se také závodní etiketou, vyhýbá se kolizím a respektuje jízdní dráhu soupeře

Společnosti Sony AI, Polyphony Digital a Sony Interactive Entertainment (SIE) představily společný průlom v oblasti umělé inteligence (AI) s názvem Gran Turismo Sophy („GT Sophy“) – jedná se o umělou inteligenci, která překonala nejlepší světové řidiče realistické závodní simulaci Gran Turismo Sport pro herní konzoli PlayStation.

Co nebo kdo je GT Sophy?

GT Sophy je autonomní agent využívající umělou inteligenci, který byl vyškolen pomocí nové platformy pro posilování hlubokého učení vyvinuté ve spolupráci společností Sony AI, Polyphony Digital a SIE. Tyto společnosti přispěly k úspěchu projektu tím, že spojily odborné znalosti v oblasti základního výzkumu a vývoje AI, hyperrealistického simulátoru závodů a infrastruktury pro masivní trénink AI.


GT Sophy byl vyškolen, aby si osvojil následující řidičské dovednosti potřebné k tomu, aby mohl konkurovat nejlepším jezdcům světových šampionátů:

  1. Ovládání závodního vozu: Hluboké porozumění dynamiky vozu, závodním tratím a přesným manévrům pro zdolávání náročných tratí.
  2. Závodní taktika: Rozhodování ve zlomku sekundy v reakci na rychle se vyvíjející závodní situace. GT Sophy předvedl mistrovské zvládnutí taktiky, včetně předjíždění ve smyku, předjíždění křížem, a dokonce i některých obranných manévrů, jako je blokování.
  3. Závodní etiketa: GT Sophy se řídí velmi propracovanými, ale nepřesně specifikovanými pravidly sportovního chování, včetně vyhýbání se způsobování kolizí a respektování jízdní dráhy soupeře.

Společnost Sony AI a její partneři vytvořili nový přístup a platformu pro posilování hlubokého učení, protože tuto náročnou úlohu nedokázala doposud vyřešit žádná existující kombinace algoritmů a infrastruktury. Zvládnutí složitého sportovního odvětví, jakým je řízení závodních vozů ve vysoce realistickém simulátoru Gran Turismo Sport, představuje nový průlom v oblasti umělé inteligence a jako takový byl publikován v časopise Nature.

Umělá inteligence pro hry a zábavu

Kromě technického průlomu je úzká spolupráce mezi PDI, studiem pro vývoj her PlayStation Studios, a Sony AI, týmem pro vývoj umělé inteligence, ukázkou toho, jak může umělá inteligence přinést hráčům nové herní zážitky. Sony AI a PDI budou zkoumat, jak integrovat GT Sophy do budoucích vydání série Gran Turismo.

Cílem společnosti Sony je naplnit svět emocemi díky síle kreativity a technologie a Gran Turismo Sophy je dokonalým ztělesněním tohoto cíle,“ uvedl Kenichiro Yoshida, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Sony Group Corporation. „Tato spolupráce, v jejímž rámci jsme vytvořili umělou inteligenci pro hráče, je pro Sony jako kreativní zábavní společnost skutečně jedinečná. Signalizuje významný skok ve vývoji umělé inteligence a zároveň nabízí lepší zážitky fanouškům GT po celém světě.

Gran Turismo Sophy představuje významný pokrok v oblasti umělé inteligence, jehož cílem není jen být lepší než lidští hráči, ale nabídnout hráčům stimulujícího soupeře, který dokáže urychlit a pozvednout hráčskou techniku a kreativitu na vyšší úroveň,“ uvedl Hiroaki Kitano, generální ředitel Sony AI. „Kromě přínosu pro herní komunitu věříme, že tento přelomový počin představuje nové příležitosti v oblastech, jako jsou autonomní závody, autonomní řízení, vysokorychlostní robotika a ovládání,“ dodal. „Výzkum umělé inteligence je dobrou příležitostí, jak se skutečně zamyslet nad tím, co znamená být člověkem a jak mohou technologie a společnost lépe koexistovat,“ prohlásil Kazunori Yamauchi, prezident společnosti Polyphony Digital. „Od svého prvního vydání v roce 1997 posouvá série Gran Turismo neustále hranice her a inovací díky zvídavosti v oblasti technologií. Gran Turismo Sophy je dalším důkazem této filozofie a já věřím, že tento koncept umělé inteligence přispěje k budoucnosti her i automobilů.

Výsledky závodů: výhra pro umělou inteligenci i hráče

Sony AI otestovala schopnosti GT Sophy při závodech se čtyřmi nejlepšími světovými závodníky Gran Turismo ve dvou závodech Race Together 2021 Challenge, které se konaly 2. července 2021 a 21. října 2021. Díky vylepšením agenta na základě výsledků prvního závodu překonával GT Sophy nejlepší lidské řidiče GT jak v závodech na čas, tak v závodě ve formátu FIA-Certified Gran Turismo Championships při druhé říjnové akci. Podrobnosti o projektu Gran Turismo Sophy, technologiích a závodech Race Together 2021 najdete na stránkách Gran Turismo Sophy.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze