O víkendu skončila klimatická konference OSN, také známá jako COP26 v Glasgow, kde se lídři světových zemí dohodli na dalších krocích k odvrácení klimatických změn. Hlavní zprávou je, že dohoda uzavřená na tomto místě je první, která plánuje postupné snížení používání uhlí jako zdroje pro výrobu elektřiny. Původně mělo být používání uhlí omezeno úplně, ale proti tomuto rozhodnutí se postavila Čína a Indie.
The #COP26 outcome is a compromise, reflecting the interests, contradictions & state of political will in the world today.
— António Guterres (@antonioguterres) November 13, 2021
It's an important step, but it's not enough.
It's time to go into emergency mode.
The climate battle is the fight of our lives & that fight must be won. pic.twitter.com/NluZWgOJ9p
Světoví lídři se také bavili o globálním oteplování. Chtějí omezit nárůst oteplování planety maximálně na 1,5 stupně Celsia. „V nadcházejících letech nás čeká hodně práce. Ale tato dohoda je velkým krokem vpřed. A důležité je, že máme první mezinárodní dohodu o postupném snižování používání uhlí. Také máme plán, jak omezit globální oteplování maximálně o 1,5 stupně Celsia,“ uvedl britský premiér Boris Johnson.
2,4°C if all govts met the 2030 targets, 2,7°C with current policies.
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) November 14, 2021
These NDCs are based on flawed and underreported numbers. And this is IF leaders meet their promises, which judging by their track record is not very likely...
This is what some seem to celebrate today. #COP26 https://t.co/VNT4bxfPck
Pokud se nepodaří zabránit globálnímu oteplování, ponese Země vážné následky. Podle vědců by v takovém případě byly miliony lidí vystavení extrémnímu vedru. Podle bbc.com se světoví lídři také dohodli na finanční pomoci pro rozvojové země, které jim pomohou v boji se změnou klimatu.