Reklamy nás prakticky bez přestávky „bombardují“ tím, že máme používat ústní vody, protože jde o nejlepší cestu, jak udržet ústní dutinu ve skvělém stavu. Leckdo by mohl nabýt dojmu, že ústní voda může částečně, či dokonce zcela nahradit čištění samotným kartáčkem, pokud zrovna není k dispozici, protože odstraňuje zubní povlak, ničí bakterie a jako bonus osvěžuje dech. Co když vám ale řekneme, že běžná ústní voda vám může spíše uškodit než pomoci?
Ústní vody jako předražená „voňavka“
Nejdříve je nutné upřesnit, o čem se bavíme – jsou totiž ústní vody a ústní vody. Nyní se zaměříme na ústní vody, které koupíte prakticky v každé drogerii, večerce, ale i v supermarketech nebo formou rozvážky. Pokud si o půlnoci vzpomenete, že chcete ústní vodu s prakticky libovolnou příchutí, dost pravděpodobně ji seženete i u čerpacích stanic, alespoň u poboček s rozšířeným doplňkovým sortimentem. Skoro by se chtělo říct, že ústní voda je lépe dostupná než čerstvé pečivo.
Ať už preferujete libovolnou značku, prakticky všechny běžně dostupné ústní vody fungují podobně – osvěží dech a na krátkou dobu zahubí prakticky všechny bakterie, které se v ústní dutině nacházejí. Tedy jak ty „problémové“, tak ty prospěšné. Z podstaty věci nejsou ústní vody schopné odstranit zubní plak, který je nejčastější příčinou zubního kamene, kazu a dalších problémů. V dlouhodobém horizontu může dojít i k závažnému stavu – tedy parodontóze.
Co je vlastně zubní plak?
Proč nedokážou ústní vody plak odstranit? Zubní plak je měkký, bezbarvý až nažloutlý povlak bakterií, který se bez přestávky tvoří na povrchu zubů, dásní a mezi zuby. Vzniká hlavně z nesetřených zbytků potravy a slin, přičemž bakterie v plaku štěpí cukry a vytvářejí kyseliny. Tento lepkavý povlak se snáze udrží na zubu již postiženém (například zubním kamenem), ovšem bez problému se dokáže udržet i na hladké zubní sklovině.
Pokud si ústa propláchnete ústní vodou, nejste schopni vyvinout takový tlak, abyste plak odstranili – to jde pouze mechanicky, tedy kartáčkem (manuálním/elektrickým/mezizubním/solo). Plak se samozřejmě (v trochu jiné formě) drží i na dásni a jazyku. I tento povlak je nutné odstranit manuálně – z dásní ideálně opět kartáčkem, z povrchu jazyka poté speciální „škrabkou“. Pokud si na ni zvyknete, jedná se o velmi příjemnou činnost.
Bez alkoholu? No, když myslíte...
Většina ústních vod je založena na alkoholové složce – dokonce i ústní vody, které tvrdí, že ne, často obsahují její deriváty. Vždy se uvnitř nachází nějaká alkoholová složka, která se sice neprojeví v alkohol testeru, ale přítomná je. Taková dezinfekce ústní dutiny je velmi širokospektrální – na určitou dobu se opravdu zbavíte bakterií, ale jak těch špatných, tak také těch zdraví prospěšných. Je to podobné, jako kdybyste bez přestání používali antibiotika, která ničí vnitřní střevní mikroflóru. Nakonec mohou převládnout škodlivé bakterie, což se ve výsledku může negativně odrazit na stavu ústní dutiny, ale i samotném střevním mikrobiomu.
Nevěříte tvrzení, které se nachází v předchozích řádcích? Tak si to pojďme společně ověřit. Vyhledali jsme si jednu ústní vodu, kde výrobce garantuje, že je bez alkoholu. Jedná se o zástupce zřejmě nejprodávanější značky ústních vod z řady „Advanced“. Její složení je následující: Aqua, Sorbitol, Propylene glycol, Tetrapotassium pyrophosphate, Pentasodium triphosphate, Citric acid, Poloxamer 407, Aroma, Sodium methyl cocoyl taurate, Caprylyl glycol, Eucalyptol, Thymol, Sodium saccharin, Menthol, Sodium fluoride a Sucralose.
- Propylene glycol: jde o polyol, což je typ (derivát) alkoholu (chemicky řečeno, vícehydroxylový alkohol). Má zvlhčující a rozpouštěcí účinky, často se používá v kosmetice a ústních vodách.
- Caprylyl glycol: opět se jedná o alkohol, konkrétně osmiuhlíkatý alkohol s hydratačními vlastnostmi a lehkým konzervačním účinkem.
- Eucalyptol, Thymol, Menthol: tyto složky jsou terpenoidy nebo fenolické alkoholy, často přírodního původu.
I když v seznamu tedy není přímo ethanol (čistý alkohol), ve složení jsou přítomny látky, které chemicky spadají mezi alkoholy nebo jejich deriváty – z chemického hlediska jde tedy o zavádějící informaci.
Ve své podstatě je to pochopitelné – bez těchto složek by nemohlo dojít k žádnému efektu, který ústní vody slibují. My už víme, že plaku vás nezbaví, ovšem bakterií (na omezenou dobu) ano. Bohužel, ne tak, jak byste možná očekávali.
Na trhu se dnes objevují i ústní vody s obsahem enzymů, které se snaží podpořit přirozenou rovnováhu mikrobiomu v ústech. Neobsahují agresivní antiseptika, ale spíše enzymy, které pomáhají rozkládat zbytky potravy, oslabují biofilm a podporují zdravou ústní flóru. Tyto vody se zaměřují na podporu přirozených obranných mechanismů namísto plošného ničení bakterií. Ale pozor, ani tyto ústní vody kartáček rozhodně nenahradí, jsou však vhodné například pro osoby se sníženou motorikou.
Ústní vody, které mají smysl?
Ano, i takové existují – jedná se o ústní vody pro zdravotní účely, které koupíte v lékárnách a používají se jen po nezbytně nutnou dobu, většinou pár dnů, a to obvykle po invazivnějších zákrocích. Takové ústní vody obvykle obsahují určitou koncentraci chlorhexidinu, což je antiseptická látka, která se často používá v ústních vodách, kožních dezinfekčních přípravcích a někdy i v nemocniční dezinfekci. Chlorhexidin ničí bakterie tím, že naruší jejich buněčné membrány. Má tzv. baktericidní i bakteriostatický účinek – tedy zabíjí bakterie, ale také brání jejich množení.
Takové ústní vody se nesmí používat dlouhodobě, protože mohou způsobit pigmentaci zubů, dočasné zabarvení jazyka a mohou ovlivnit chuť. Jejich používání je vždy vhodné konzultovat se zubním lékařem nebo zubní hygienistkou, která stanoví ideální dobu, kdy je vhodné takovou ústní vodu používat – a to i přesto, že ji koupíte bez předpisu.