Dnes už je prakticky standardem naskládat špinavé nádobí do myčky namísto toho, abyste jeje ručně drhli ve dřezu. Co se ale tělesné hygieny týče, ta už zůstává po desetiletí nezměněna. V Japonsku se ale možná schyluje k zásadní změně. Server asahi.com informuje o počinu osackéé firmy, který se chystá uvést něco, co bychom mohli s mírnou nadsázkou označit jako „myčku pro lidi“.
Výrobce sprchových hlavic Science z Osaky představil zařízení, které má tvar kokpitu, naplní se vodou, když se koupající osoba posadí na sedátko v jeho středu, a pomocí senzorů měří puls a další biologické údaje, aby zajistil správnou teplotu. Kromě toho promítá na vnitřní stranu průhledného krytu obrázky, které pomáhají člověku cítit se svěže.
Přístroj, kterému se říká Mirai Ningen Sentakuki (lidská pračka budoucnosti), se možná nikdy nedostane do prodeje. Plány společnosti se prozatím omezují na výstavu v Ósace v dubnu letošního roku, kde si až osm lidí může každý den po předchozí rezervaci vyzkoušet patnáctiminutové „praní a sušení“. Přesto toto zařízení není bezúčelnou demonstrací technologických schopností. Japonsko je jednou z nejrychleji stárnoucích zemí na světě a stejně jako jiné vyspělé státy se potýká s nedostatkem pracovníků v sociálních službách. Toto zařízení, jakkoli se může zdát nezvyklé, by jim tak v budoucnu mohlo ulehčit práci.