Koho se jde zeptat Grok, když si není jistý? Ano, Elona Muska

Koho se jde zeptat Grok, když si není jistý? Ano, Elona Muska
Fotografie: @elonmusk
  • Pokud má chatbot vysvětlit své uvažování, odkazuje se na názory Elona Muska
  • Činí tak u kontroverzních témat jako je Palestina, migrace nebo potraty

Známe to skoro všichni. Pokud řešíme nějakou složitou otázku, obvykle máme ve svém okolí nějakou morální autoritu, které se můžeme zeptat na názor a s ním se pak ztotožnit nebo se proti němu vyhradit. Typicky jsou to třeba rodiče, díky čemuž se mezi generacemi mohou přenášet různé hodnoty, nebo naopak zlozvyky. Překvapivé je, že je tak naprogramován i jeden z nejznámějších chatbotů Grok. I on hledá odpověď u složitých otázek u svého duchovního otce, Elona Muska.

Z několika zpráv vyplývá, že Grok v rámci svého „přemýšlení“ hledá na webu a v příspěvcích na sociálních sítích hledat postoje Elona Muska. Můžete na to narazit zejména v případech když se ho bude ptát na témata jako Izrael a Palestina, imigrace do USA a potraty.

Na tyto citace se odkazuje v myšlenkovém řetězci systému Grok - procesu, při kterém modely umělé inteligence „přemýšlejí nahlas“ a odpovídají na složité otázky tak, že je rozdělí do malých kroků, přičemž využívají různé zdrojové materiály, které pomáhají utvářet odpověď. Při zodpovídání běžných dotazů se Grok obvykle opírá o informace z různých zdrojů, ale v případě kontroverzních témat se zdá, že Grok má tendenci přizpůsobovat se Muskovým osobním názorům.

Objevují se i názory, že se nemusí jednat o výslovný záměr, ale spíše shodu okolností. Do systémů AI je běžně zakódována zásada, aby jednaly ve shodě se zásadami, které rovněž určují jejich tvůrci. Grok si tedy „sám odvodil“, že spadá pod xAI, kterou v podstatě ovládá Musk.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze