Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) umožnil výdej léků na eRecept v dalším evropském státě. Po Polsku je možné elektronický recept použít také v Chorvatsku, a to ve více než 1 300 lékárnách, které přeshraniční eRecepty přijímají. Chorvatsko je do projektu přeshraniční preskripce zapojeno již od loňského roku, díky tomu je v zemi mnoho lékáren, kde běžně s přeshraničními eRecepty pracují. Přesný seznam SÚKL zveřejnil na webových stránkách www.epreskripce.cz. Zde si pacienti mohou vyhledat konkrétní lékárnu i s přesnou adresou.
„Aktuálně je na seznamu 1 340 chorvatských lékáren, kde je možné uplatnit český eRecept. Lékárny jsou i ve městech, která Češi ze svých cest dobře znají, a to například Záhřeb, Split, Dubrovník, Zadar a další. Pokud si tedy budeme potřebovat v Chorvatsku vyzvednout léky na eRecept, není potřeba namátkově zkoušet, ve které lékárně nám je vydají, ale stačí nahlédnout do tabulky zveřejněné na našem webu,“ říká Irena Storová, ředitelka SÚKL.
Systém je v tuto chvíli spuštěn jednostranně. Češi si mohou léky na eRecept vyzvednout v Chorvatsku a dokončují se povinné kroky, které umožní uplatnění chorvatských eReceptů v českých lékárnách. Zapojení lékáren do přeshraniční výměny elektronických receptů je ve všech státech dobrovolné.
Jak funguje přeshraniční eRecept?
Český pacient v zahraniční lékárně předloží svůj identifikační doklad, tzn. pas nebo občanský průkaz a také identifikátor eReceptu (stejně jako v ČR ze SMS, e-mailu nebo aplikace). Lékárník v zahraničí se spojí s českým systémem eRecept a ověří identitu pacienta, platnost a „vydatelnost“ elektronického receptu. Při výdeji se pak farmaceut bude orientovat podle léčivé látky, obchodní názvy léčiv se totiž mohou v různých zemích lišit. Díky centrálním evropským číselníkům a katalogům dostane lékárník prostřednictvím systému kompletní informace o účinných látkách, formě, množství a dávkování tak, aby mohl spolehlivě posoudit, jaký lék vydat. Vše bude uvedeno v úředním jazyce dané země. Lékárník bude mít ale k dispozici i originál eReceptu, což např. pro polské lékárny může být užitečné.
Jakmile farmaceut provede výdej léčiva, odešle se informace o výdeji zpět do země vystavení eReceptu. Předepisující lékař tak bude mít v lékovém záznamu možnost ověřit, zda si pacient léky vyzvedl.