Listopad ve znamení padajících hvězd. Nejdříve přijdou Tauridy, následně Leonidy

Listopad ve znamení padajících hvězd. Nejdříve přijdou Tauridy, následně Leonidy
Fotografie: unsplash.com
  • Meteorický roj Tauridy vyvrcholí už dnes v noci
  • Ačkoliv meteorů bude méně, prolétají nižší rychlostí a díky tomu více svítí
  • V noci ze 17. na 18. listopadu pak vyvrcholí meteorický roj Leonid

Listopadová noční obloha nám poskytne hezkou podívanou – pokud tedy bude jasná obloha. Už dnešní večer bude nejvhodnější pro pozorování meteorického roje Tauridy. Dnešní noc je také vhodná z toho důvodu, že Měsíc dorůstá a nebude tak ozařovat oblohu. Tauridy neposkytují příliš velké množství meteorů – podle earthsky.org se jejich počet bude pohybovat okolo 10 za hodinu. Jejich rychlost je ale pomalejší než běžné meteory, a tak i když je jich méně, mohou být velmi jasné.

Meteorický roj dostal název po souhvězdí, u kterého se nachází jeho radiant, tedy bod, ze kterého meteory vylétávají. Souhvězdí Býka naleznete nad souhvězdím Orionu a nachází se u něj také Plejády. Malé úlomky vesmírného materiálu, který v naší atmosféře zazáří, pocházejí z komety Encke. Ta byla objevena Pierrem Méchainem 17. ledna 1786, ačkoliv než dostala své jméno, byla sledována několika dalšími pozorovateli. Teorií ovšem je, že Encke je jen částí daleko větší komety, která se rozpadla asi před 20 000 lety a úlomky, které z rozpadu vznikly, vytvořily tento meteorický roj, kterým každoročně Země prolétá.

Pokud sledování Taurid nestihnete, pak se další možnost naskytne v noci ze 17. na 18. listopadu, kdy vyvrcholí meteorický roj Leonidy. Bohužel v tomto případě k nám Měsíc nebude tak vstřícný, jelikož bude jen pár dní po superúplňku, a tak bude noční obloha značně osvícená. Pokud ale zajdete na místo bez světelného smogu (daleko od pouličních lamp a světel z domácností), máte velkou pravděpodobnost, že meteory uvidíte. Takzvané padající hvězdy pak budete mít možnost zahlédnout až do 2. prosince.


Podle earthsky.org bude možné vidět při ideálních podmínkách 10 až 15 meteorů za hodinu. Vylétávat budou ze souhvězdí Lva – to najdete jižně od souhvězdí Velkého vozu. Lev má také dvě výrazné hvězdy – Regulus a Denebolu. Nejsilnější byl tento roj v roce 1833, kdy do atmosféry vlétaly tisíce meteorů za minutu. Tento jev trval přibližně 15 minut a lidé jej popisovali jako vesmírný déšť. Meteory pocházejí z komety Tempel-Tuttle, která byla objevena Williamem Tempem 19. prosince 1865.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze