Pokud se rádi díváte na oblohu za účelem vidět něco neobvyklého, pak pro vás rok 2025 bude plný možností. Nemusíte mít ani dalekohled, abyste mohli vidět některé hvězdné úkazy na obloze. V dalším roce se můžeme těšit na mnoho nebeských událostí, které uvidíte pouhým okem.
Meteorické roje
Mezi nejoblíbenější a nejlépe pozorovatelné jevy na obloze patří meteorické roje. Za rok jich můžeme sledovat hned několik, ale jsou ovlivněny počasím a počtem padajících meteorů. Tím nejbližším je meteorický roj Kvadrantid, který vyvrcholí už 3. ledna a při jasné obloze můžeme vidět až 120 meteorů za hodinu. V dubnu se pak můžeme těšit na Lyridy, které vyvrcholí v noci z 21. na 22. dubna. Tento roj je ale slabší a padají menší desítky „hvězd“ za hodinu.
V květnu pak přijde roj Eta Aquarid, který můžeme pozorovat díky Halleyově kometě. Tento roj je ale lépe viditelný z jižní polokoule. Na konci července naše planeta prolétne rojem Delta Aquariid a v srpnu pak vyvrcholí roj Perseid, který je u nás velmi oblíbený. Vrchol nastane opět v noci z 12. na 13. srpna.
Superúplňky
Měsíc se během roku od Země vzdaluje a zase přibližuje, jelikož jeho oběžná dráha je lehce elipsovitá. Ve chvíli, kdy je úplněk a Měsíc se nachází blíže k Zemi, dostává pojmenování superúplněk. Ty budou v roce 2025 celkem tři – 7. října, 5. listopadu a 4. prosince. Měsíc se bude zdát na obloze větší než obvykle a nejvhodnější doba pro fotografování bude při jeho východu, kdy jej bude naše oko porovnávat s budovami a stromy a bude se tak zdát ještě větší.
Planety Sluneční soustavy
Venuši, Jupiter i Mars můžeme na obloze běžně zahlédnout, někdy se ale planety seskládají tak, že je můžeme vidět ještě o něco lépe. 15. ledna bude Mars v opozici, což se stane vždy jednou za 26 měsíců, navíc 12. ledna bude nejblíže k Zemi a bude tak lépe pozorovatelný. 12. srpna, kdy budou vrcholit Perseidy, budou podle space.com v konjunkci dvě nejjasnější planety soustavy – Venuše a Jupiter. Uvidíte je velmi blízko sebe, že budou vypadat téměř jako jedna planeta. Najdete je na východě, asi hodinu před východem Slunce. 21. září můžeme na obloze spatřit Saturn, který bude v opozici se Sluncem.
Co naopak nebudeme moci vidět, minimálně bez dlouhého cestování, je částečné zatmění Slunce. To nastane 21. září na Novém Zélandu, kde bude zakryto 58 až 73 % slunečního disku, v závislosti na místě pozorování.