Ministr zdravotnictví jednal s ministry v Kyjevě

Ministr zdravotnictví jednal s ministry v Kyjevě
Fotografie: unsplash.com
  • Ministr zdravotnictví a premiér byli v Kyjevě na společném jednání
  • Jednání se týkalo zapojení Česka do rekonstrukce ukrajinského zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek při vládní cestě do Kyjeva jednal se svým ukrajinským protějškem, Viktorem Ljaškem, a zúčastnil se společného jednání vlád obou zemí i jednání s ukrajinským prezidentem Zelenským. Ministři zdravotnictví kromě jiného jednali o možnosti zapojení České republiky do rekonstrukce ukrajinského zdravotnictví, obnově zdravotních kapacit a nastavení tamního vzdělávacího systému, ze kterého by mohly těžit ukrajinské i naše univerzity. Probrali zároveň zapojení českého zdravotního průmyslu do obnovení dostupné lékařské péče.


„Již na začátku války a uprchlické krize jsem deklaroval, že Česká republika uprchlíkům a zdravotníkům v jejich řadách bude pomáhat tak dlouho, jak bude třeba. Dlouhodobě ale také říkám, že chceme, aby se příchozí ukrajinští lékaři a zdravotníci mohli co nejdříve vrátit zpět do své vlasti a podílet se na její obnově, až to bude bezpečné. To je koneckonců postoj i ukrajinského ministra. I nadále ale budeme Ukrajinu v jejím boji s agresivním nepřítelem podporovat,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Jednání s ukrajinským ministrem zdravotnictví se účastnil i náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Jeho hlavním úkolem je nyní spolu s ministrem pomoci realizovat spolupráci, která byla v Kyjevě dohodnuta. „Zahájili jsme jednání o rekonstrukci ukrajinského zdravotního systému, kde věříme v úspěšné zapojení českého průmyslu. Především je třeba obnovit tamní zdravotní kapacity, zajistit dostatek léčiv a nastavit spolupráci našich lékařských fakult s těmi ukrajinskými. Z té budou mít užitek ukrajinské i naše univerzity,“ doplnil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

„Prezident Zelenskyj je inspirativní, charismatický a kompetentní lídr. Je prezidentem v nejtěžší době a je přesně takovým státníkem, jakého Ukrajina dnes potřebuje. Dnešní jednání to potvrdilo. A závěr tohoto jednání je jasný. Naše pomoc Ukrajině bude pokračovat, dokud bude třeba,“ uvedl Ministr zdravotnictví na Twitteru.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze