Ministr zdravotnictví a premiér hodnotili aktuální koronavirovou situaci v Česku

Ministr zdravotnictví a premiér hodnotili aktuální koronavirovou situaci v Česku
Fotografie: unsplash.com
  • Ministerstvo stále pokračuje v kampani Očkujeme se pro život beze strachu, která má podpořit očkování proti COVID-19
  • Druhou posilovací dávku dostalo bezmála 700 tisíc občanů
  • Ministr zdravotnictví a premiér jednali také o pomoci Ukrajině během probíhající ruské invaze

Předseda vlády Petr Fiala se v úterý 22. listopadu 2022 setkal s místopředsedou vlády a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Šlo již o šestou návštěvu v pořadí bilančních setkání. Na programu jednání bylo kromě plnění programového prohlášení vlády zejména zvládání epidemie koronaviru a pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.

Vláda Petra Fialy se od svého jmenování potýká s celou řadou výzev. Setkání premiéra s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se tak týkalo zejména epidemie COVID-19, se kterou celý svět bojuje už více než dva roky. „Poslední zimní i jarní omikronovou vlnu jsme zvládli bez lockdownů, zavírání škol i omezování podnikání. Čeho si ale nejvíce vážím, že na rozdíl od našich předchůdců mluví naše vláda po celou dobu jedním hlasem. Občané nejsou svědky přestřelek ministrů v médiích,“ zhodnotil premiér dosavadní komunikaci s Ministrem zdravotnictví. „Ačkoliv jsme zrušili povinné očkování proti koronaviru pro rizikové skupiny obyvatel, celkově je druhou posilovací dávkou naočkováno bezmála 700 tisíc občanů,“ doplnil předseda vlády.


I když šíření koronaviru v posledních týdnech zpomalilo, počty nakažených se mohou znovu zvyšovat. Ministerstvo tak pokračuje v úspěšné kampani Očkujeme se pro život beze strachu, která má vakcinaci podpořit. Premiér následně ocenil, že nejen kvůli epidemii se ministerstvo pod vedením Vlastimila Válka rozhodlo ocenit dobrovolníky Cenou ministra zdravotnictví za rozvoj dobrovolnictví ve zdravotnictví. A to i v případě uprchlické vlny, kterou rozpoutala Putinova agrese na Ukrajině.

„Česká republika je vzorem pomoci Ukrajině i Ukrajincům během probíhající války. Zdravotnictví v tom není výjimkou,“ řekl premiér a upřesnil, že ve spolupráci s farmaceutickým průmyslem byla poslána humanitární pomoc v podobě deseti kamionů s více než 900 tisíci balení léčivých přípravků v hodnotě desítek milionů korun. „Chci všechny ujistit, že kvalitní zdravotní péče je tu pro každého a ani v souvislosti s příchodem uprchlíků před válkou se nijak nezměnila,“ dodal premiér Petr Fiala.

Premiér s ministrem zdravotnictví také hovořili o programovém prohlášení vlády. V něm vláda například slíbila zavedení mechanismu automatické valorizace platby pojistného za státní pojištěnce. „Prosazovala to řada ministrů zdravotnictví a žádný neuspěl. Jsem rád, že se to panu Válkovi podařilo,“ uzavřel předseda vlády s tím, že nyní diskuze probíhá i nad snížením byrokratické zátěže podnikatelů a živnostníků v oblasti omezení provádění pravidelných pracovně-lékařských prohlídek.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze