Mouční červy v Keni si pochutnávají na polystyrenu. Mohli by pomoci v boji s odpadem

Mouční červy v Keni si pochutnávají na polystyrenu. Mohli by pomoci v boji s odpadem
Fotografie: unsplash.com
  • Ročně se vyrobí více než 400 milionů tun plastů, přičemž necelých 10 % se následně recykluje
  • Vědci z Keni provedli výzkum na tamních moučných červech
  • Zjistili, že jsou schopni rozložit téměř 50 % polystyrenu

Celý svět se v posledních letech snaží snížit spotřebu i produkci plastu, a to jakéhokoliv. Někdy se bez plastu ovšem neobejdeme, a až plast doslouží, je potřeba se jej zbavit co nejvíce ekologicky, aby nekončil v oceánech. Vědci z Keni nedávno zveřejnili nový výzkum, který ukázal, že tamní mouční červi dokáží konzumovat polystyren, což by mohlo přinést nový způsob, jak biologicky rozložit plast.

Podle technologynetworks.com se ročně vyrobí více než 400 milionů tun plastů a ani ne 10 % z toho se recykluje. Předpokládá se, že 19 až 23 milionů tun skončí ve sladkých i slaných vodách, kam se ovšem mohou uvolňovat nejrůznější toxické látky a kontaminovat tak vodu. To následně ovlivní celou oblast, jelikož voda se může stát nepitelnou, případně se s ní nedá zalévat úroda, a také může způsobovat úhyn vodních živočichů. Ačkoliv Afrika spotřebuje jen 4 % celosvětových plastů, více využívá plasty na jedno použití. To z ní udělalo druhý nejznečištěnější kontinent.

Vědci z Mezinárodního centra fyziologie a ekologie hmyzu (icipe) pravděpodobně našli vhodné řešení, které by mohlo přinést zbavení se až 50 % plastu. Ve výzkumu testovali schopnost konzumovat polystyren na místních moučných červech. Materiál se využívá hlavně jako obalový materiál pro potraviny a zboží a je využíván pro jednorázové nádobí, či jako izolace na budovy. Studie ukázala, že mikrobiální komunity ve střevech červů jsou schopny degradovat polystyren. „Naše studie ukázala, že mouční červi mohou pozřít téměř 50 % polystyrenu. Naším cílem je provést další studie, abychom porozuměli procesu, kterým mouční červi konzumují polystyren, a zda získávají z materiálu nějaké nutriční výhody,“ uvedla doktorandka icipe Evalyne Ndotono.

Polystyren po konzumaci červů

Vědci prováděli výzkum na červech tím způsobem, že některé červy krmili jen výhradně polystyrenem, jiné otrubami a poslední skupina měla smíšenou stravu. Ačkoliv se míra přežití během 30 dní při krmení pouze polystyrenem snížila, během této doby se zároveň zvýšila potřeba jeho konzumace, ale rozklad nebyl zcela efektivní. Jako nejlepší volba se ukázala strava obsahující jak polystyren, tak otruby. Červům se také během výzkumu změnila střevní mikroflóra, což bude pravděpodobně zásadní pro rozklad plastu. Vědci tak chtějí provést další výzkumy, které zodpoví otázky na změny bakterií ve střevech.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze