Plasty jsou všude okolo nás a po celém světě se snaží jejich produkci omezit. I když se dají plasty recyklovat a používat opakovaně, problém pro lidské tělo představují mikroplasty a nanoplasty, které se ukládají do nejrůznějších orgánů těla. Plastům se nelze vyhnout úplně, ale některé věci můžeme změnit tak, abychom zbytečně mikro a nanoplasty do sebe nedostávali. Jedná se například o sáčkové čaje. Pokud je kupujete, pak vás možná dnes přesvědčíme o tom, že bude lepší kupovat čaje sypané. Sáčky totiž do vody kromě čaje uvolňují i mikroplasty.
Sáčky, ve kterých je čaj prodáván, jsou z velké části vyrobeny z přírodních látek, aby se ale čajový sáček ve vodě nerozpustil, většina výrobců do něj přidává podíl (i když malý) syntetických termoplastických vláken, většinou tedy PET (polyethylentereftalát) a nylon. Studie z roku 2019 ukázala, že jeden čajový sáček namáčený ve vodě o teplotě 95 °C uvolní přibližně 11,6 miliardy mikroplastů a 3,1 miliardy nanoplastů. Tyto částice nejsme schopni vidět pouhým okem, a tak ani nevnímáme, že je konzumujeme.
Problém není v konkrétní značce čaje, ale v obalech, ve kterých se většina čajů prodává. Jak uvádí BBC, nejjednodušší je volit sypané čaje místo těch sáčkových, protože tak máte jistotu, že se do vody uvolní pouze to, co opravdu má. Skvělou volbou jsou také vlastní čajové směsi bylinek, které si můžete sami nasbírat a usušit.
Those tea bags you thought were paper is plastic. That beer you’re drinking is loaded with micro plastics. Every part of your body now has them and they cause cancer and who knows what else.
— George Tsakraklides (@99blackbaloons) September 22, 2024
Capitalism would crash if cheap, single-use plastic was gone.
It’s time to kill… pic.twitter.com/phoqllTAIN
Jaké dopady na zdraví mají mikro a nanoplasty zatím vědci zcela přesně nevědí. Mikroplasty najdeme v obrovském množství potravin, a to včetně vody, ale zatím existuje jen málo studií na to určit, jaké množství a jaké druhy plastů jsou pro lidské tělo toxické. Podle technologynetworks.com jsou některé plasty spojovány s bolestmi hlavy, astmatem, podrážděním plic, a dokonce i rakovinou, ale není zřejmé, jaká hodnota musí být překročena, aby byla hladina mikroplastů pro člověka nebezpečná.