Muži pod vlivem sociálních sítí touží po nerealisticky svalnaté postavě

Muži pod vlivem sociálních sítí touží po nerealisticky svalnaté postavě
Fotografie: Austin Distel, unsplash.com
  • Sledování dokonalých těl na sociálních sítích může vést k rozvoji svalové dysmorfie
  • Ta způsobuje nerealistický pohled na vlastní tělo
  • Ačkoliv profily o fitness propagují zdravý životní styl, mohou mít na muže negativní vliv

Sociální sítě nás velmi ovlivňují. Záleží ale na tom, jaký čas jim denně věnujeme a jak moc vážně příspěvky bereme. Na internetu vždy vidíme jen to dobré – skvělou dovolenou, nový dům a také dokonalá těla. Někteří k tomu využijí filtr, jiní si sociální síť založili na tom, že ukazují, jak cvičit a dosáhnout dokonalé postavy. Většinou se v těchto případech skloňují ženy, jenže vědci z University of South Australia se v nově zveřejněné studii zaměřili na muže a zjistili, že i muži jsou velmi ovlivněni obsahem sociálních sítí.

Studie ukázala, že sociální sítě jako TikTok a Instagram vzbuzují u mužů touhu po nerealistické postavě, která je štíhlá a přitom velmi svalnatá. Videa a snímky „ideální“ mužské postavy kolují po všech sociálních sítích a velmi rychle se šíří. Lajky a komentáře u mužů, kteří příspěvek zveřejní, zvyšují podle studie pravděpodobnost rozvoje takzvané svalové dysmorfie (MD). Jedná se o duševní přesvědčení o tom, že tělo je stále málo svalnaté a člověk začíná být chorobně závislý na cvičení, ačkoliv má již velmi dobrou fyzickou kondici.

V průzkumu, kterého se zúčastnilo téměř 100 mužů ve věku mezi 18 a 34 lety, vyšlo najevo, že všichni sledují obsah určitých celebrit, profilů zaměřených na módu a fitness. Spojení s MD ale bylo zjištěno ve větší míře pouze v případech, kdy došlo k interakci mezi sledovatelem a sledovanou stránkou. „Svalová dysmorfie je nově se objevující problém a naše studie ukazuje, že sociální média nejsou jen platformou pro sdílení obsahu: je to silný zdroj sociální validace, který může významně ovlivnit to, jak mladí muži vnímají svá těla,“ uvedl podle eurekalert.org Luigi Donnarumma, který studii vedl.

Ačkoliv jsou profily zaměřené na fitness, zdravou výživu a tréninky považovány za zdravé, mohou zejména mladým mužům způsobit nerealistické požadavky na svá těla. Podporují u nich obsedantní cvičení, počítání kalorií a neustálou sebekontrolu. Výzkum ukázal, že 19 % zúčastněných dosáhlo skóre, které bylo už nad limitem rizika MD. To znamená, že tito muži mají velkou pravděpodobnost, že budou ke svému tělu nahlížet nereálně a chtít prakticky nedosažitelné cíle.

Muži jsou často vystaveni hypersvalovým ideálům online, zejména prostřednictvím fitness a obsahu celebrit. Když tyto příspěvky přitahují velké množství lajků a pozitivních komentářů, posilují poselství, že toto je tělesný standard, o který by muži měli usilovat. Postupem času to může vést ke škodlivému chování, jako je nadměrné cvičení, omezené stravování a dokonce i užívání steroidů,“ uvedl spoluautor Dr. John Mingoia.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze