Nakažených žloutenkou typu A v Česku přibývá. V tomto roce se nakazilo už 450 osob

Nakažených žloutenkou typu A v Česku přibývá. V tomto roce se nakazilo už 450 osob
Fotografie: unsplash.com
  • Šest lidí letos již této nemoci podlehlo
  • Nejvíce se šíří mezi dětmi, dospívajícími, drogově závislými a lidmi bez domova
  • Důležité je dodržovat hygienu a zvážit očkování

Žloutenka typu A je známá také jako nemoc špinavých rukou. Jedná se o infekční onemocnění, které se velmi jednoduše šíří právě kvůli nedostatečné hygieně rukou. Jak uvedl Státní zdravotní ústav, jen za první čtyři měsíce tohoto roku se nakazilo už 450 lidí, z toho 6 lidí na toto onemocnění zemřelo. Nejvíce se šíří mezi dětmi a mladistvými, ale také mezi osobami závislými na drogách a lidmi bez domova. Už minulý rok se počet nakažených postupně zvyšoval, a nakonec bylo zaznamenáno 636 nemocných.

Když srovnáme čísla za celý loňský rok a jen čtyři měsíce letošního roku, je zřejmé, že vidíme prudký nárůst případů. Onemocnění hepatitidou typu A se týká krajů napříč republikou. Nejvíce případů hlásí kraje Středočeský – 87, Moravskoslezský – 83 a Praha – 73. V populaci postupně narůstá počet vnímavých jedinců, tedy těch, kteří se s onemocněním dosud nesetkali nebo nejsou očkovaní. Mají tak větší pravděpodobnost nakazit se při styku s infikovanou osobou nebo předměty,“ uvedla k tématu hlavní hygienička a ředitelka SZÚ MUDr. Barbora Macková, MHA.

Žloutenka typu A se velmi dobře přenáší, jelikož její inkubační doba je dlouhá a průběh nemoci může být bezpříznakový. Navíc u rizikových osob je těžké dohledávat další kontakty a nastavit opatření proti dalšímu šíření nemoci.

Inkubační doba, tedy doba, než se nemoc projeví, může trvat mezi 14 až 50 dny, přičemž nejčastěji jde o 30 dní. Zejména u dětí ale může nemoc probíhat bezpříznakově, takže nejspíše je nemocných ještě více, ale ne každý případ je evidován. „Šíření VHA je nejčastější stolicí infikovaného člověka. Jedná se jak o přenos přímý, od osoby k osobě, například špinavýma rukama, tak i nepřímý, znečištěnou vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty, například klikami dveří, madly, držadly – zkrátka často dotýkanými místy,“ uvedla zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ, MUDr. Kateřina Fabiánová, Ph.D.

Šíření nemoci je potřeba postupně zpomalit a nejlépe zastavit. Nejdůležitější je prevence, tedy důsledné mytí rukou a zvážení očkování. Očkování proti žloutence typu A není u nás povinné a není ani hrazeno pojišťovnou. Některé pojišťovny na něj ale přispívají. K dlouhodobé ochraně jsou potřeba dvě dávky, mezi kterými je 6 až 18 měsíců pauza. Pozor je potřeba dávat i na dovolené, a to zejména ve státech s horšími hygienickými podmínkami.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze